facebookbipp

 

 

 

 

 

 

 

 

E-dziennik →

UONET zaloguj sie

UONET obejrzyj filmy

UONET dostep do edziennika

 

 

 

OdP grafika

   "Opolskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża" - w ramach tego programu nasza szkoła otrzymała 20 laptopów.

 


Uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym „MOJE NATURALNE PIĘKNO”. O I miejscu zadecydują głosy internautów. Informacje dotyczące głosowania oraz szczegóły znajdują się TUTAJ.


Termin konkursu KANGUR MATEMATYCZNY zostaje przeniesiony na dzień 22 kwietnia 2021r., godz. 9.00.


Informacja przekazana przez Urząd Miejski w Zawadzkiem dotycząca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który będzie się odbywał od 1 kwietnia:

1920x1080px plakat NSP na ekran RGB

 

 

 


Konkurs plastyczno - literacki: "Szczęśłiwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie". Informacje: TUTAJ


PANDEMIA - informacje, procedury TUTAJ

 

 

A A A

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

Dzień Chłopaka

Dzień Kobiet

Spotkanie wigilijne

Zabawa karnawałowa

Kronika Świetlicy Szkolnej
rok szkolny 2019/2020

 

„Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki”
G. Doman

Świetlica szkolna to miejsce zabawy i nauki. Przebywają tutaj w większości uczniowie z klas młodszych. Spędzamy czas uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach indywidualnych i grupowych organizowanych przez nauczycieli oraz wymyślonych przez nas samych. Podczas zabaw uczymy się przede wszystkim współpracy w grupie oraz utrwalamy umiejętności samoobsługowe a także zasady kulturalnego zachowania. Pomaga nam w tym udział w zajęciach w ramach realizacji programu „Przeciwko agresji”. Zdobywamy również wiedzę na różne tematy, np. zdrowie, pory roku, święta i uroczystości, czas wolny, dobre maniery, ochrona środowiska. Na świetlicy mamy swoje zwyczaje i tradycje. Należą do nich zabawy: z okazji Dnia Chłopaka, karnawałowa, z okazji Dnia Kobiet. Podczas spotkania wigilijnego śpiewaliśmy kolędy akompaniując sobie grą na trójkącie. Co roku chłopcy wręczają kompozycje kwiatowe i składają życzenia kobietom pracującym w naszej szkole z okazji Dnia Kobiet. Uczestniczymy w rożnych konkursach z nagrodami, bawimy się na dywanie oraz w parku szkolnym. Odrabiamy zadania domowe. Każdy znajdzie w świetlicy coś dla siebie. Lubimy spędzać tutaj czas.

W tym roku funkcjonowanie świetlicy zaburzyła pandemia koronawirusa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym wrócimy do normalnych zajęć w szkole i w świetlicy.

Marzena Jaskólska

Zdjęcia - w galerii TUTAJ

1. „Przedmioty od A do Z”
Na małych karteczkach piszemy litery alfabetu, zwijamy je i wrzucamy do pudełka. Jeden z graczy losuje literę i wszyscy wypisują jak najwięcej słów zaczynających się na tę literę. Wygrywa ten, kto wypisze najwięcej słów i to on losuje kolejną literkę i zabawa się powtarza.

2. „Tropiciele budzika”
Należy schować tykający budzik lub grającą pozytywkę w tajemnicy przed innymi tak, by nikt z graczy tego nie widział. Na sygnał jeden z graczy (lub wszyscy) zaczynają poszukiwanie budzika (pozytywki) zachowując się bardzo cicho. Wygrywa ten kto znajdzie budzik (pozytywkę) w najkrótszym czasie.

3. „Poszedł Marek…”
Pierwsza osoba mówi: Poszedł Marek na jarmarek i kupił sobie (tu podaje jakąś rzecz np. buty). Druga osoba powtarza: Poszedł Marek na jarmarek i kupił sobie buty i (dodaje coś od siebie np. spodnie). Trzecia osoba powtarza: Poszedł Marek na jarmarek i kupił sobie buty, spodnie i (dodaje coś od siebie). Każda z kolejnych osób powtarza to co powiedzieli poprzednicy i dodaje coś od siebie. Nie wolno pomylić kolejności zakupionych rzeczy ani o którejś zapomnieć. Wygrywa ten kto zapamięta we właściwej kolejności najwięcej rzeczy.

4. „Na rozkaz króla”
Jeden z graczy (wybrany przez innych) zostaje królem. Będzie on wydawał rozkazy, które mają wykonywać pozostali uczestnicy. Gdy powie: „Na rozkaz króla wszyscy stają na jednej nodze!”, tak właśnie zróbcie. Ten kto nie wykona rozkazu wypada z gry. Ale uwaga! Czasem król dla żartu może zmienić treść rozkazu i powiedzieć: „Na mój rozkaz…”. Wtedy absolutnie nie wykonujcie poleceń, bo też odpadniecie z gry.

5. „Kto ukrył piłkę?”
Uczestnicy zabawy siedzą po turecku w kole blisko siebie. Jeden z uczestników jest poza kołem i nie widzi pozostałych. Ci siedzący w kole na sygnał „start” prowadzącego zabawę zaczynają sobie podawać małą piłeczkę. Na sygnał prowadzącego „stop” osoba, która akurat ma piłeczkę bardzo starannie zamyka ją w dłoniach. Również pozostali gracze starannie zamykają dłonie udając, że ukrywają w nich piłeczkę. Osoba spoza koła ma odgadnąć kto rzeczywiście ukrył piłeczkę.

KRONIKARZ: Marzena Jaskólska

 

Motto:

"ZABAWA JEST NAUKĄ, NAUKA JEST ZABAWĄ. IM WIĘCEJ ZABAWY, TYM WIĘCEJ NAUKI"

                                                                                                                             Glenn Doman

 

Świetlica szkolna to miejsce zabawy i nauki. Przebywają tutaj w większości uczniowie z klas młodszych. Spędzamy czas uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach indywidualnych i grupowych organizowanych przez nauczycieli oraz przez nas samych. Podczas zabaw uczymy się przede wszystkim współpracy w grupie oraz utrwalamy umiejętności samoobsługowe a także zasady kulturalnego zachowania. Zdobywamy również wiedzę na różne tematy, np. zdrowie, pory roku, święta i uroczystości, czas wolny, dobre maniery, ochrona środowiska. Na świetlicy mamy swoje zwyczaje i tradycje. Należą do nich zabawy: walentynkowa, karnawałowa, z okazji Dnia Kobiet. Co roku chłopcy wręczają kompozycje kwiatowe i składają życzenia kobietom pracującym w naszej szkole z okazji Dnia Kobiet. Uczestniczymy w rożnych konkursach z nagrodami, bawimy się na dywanie oraz w parku szkolnym. Odrabiamy zadania domowe. Każdy znajdzie w świetlicy coś dla siebie. Lubimy spędzać tutaj czas.

 

Parę zdjęć:

Czytanie na dywanie

 

Dzień Kobiet

 

Karnawał

 

Klocki

 

Ochrona przyrody

 

Tłusty czwartek

 

Walentynki

 

Zdrowe odżywianie

 

KRONIKARZ: Marzena Jaskólska

 

Motto:

"ZABAWA JEST NAUKĄ, NAUKA JEST ZABAWĄ. IM WIĘCEJ ZABAWY, TYM WIĘCEJ NAUKI"

                                                                                                                             Glenn Doman

 


BĘDZIEMY MIŁO SPĘDZAĆ CZAS W ŚWIETLICY BAWIĄC SIĘ I UCZĄC.

 


BAWILIŚMY SIĘ W DWÓCH GRUPACH WYKONUJĄC ZADANIA KONKURSOWE: ROZWIĄZYWANIE ZAGADEK ORAZ „RYSUNEK” Z KASZTANÓW. A NA KONIEC BYŁO COŚ SŁODKIEGO.

 


WYKONYWANIE SŁONECZEK Z KASZTANÓW TAK NAM SIĘ SPODOBAŁO, ŻE „RYSOWALIŚMY” I INNE RZECZY.

 


POGODNE JESIENNE DNI TO DOSKONAŁY CZAS NA ZAJĘCIA RUCHOWE W PARKU SZKOLNYM.

 


A TERAZ PRZEDSTAWIAMY NASZE PANIE WYCHOWAWCZYNIE, KTÓRE OPIEKUJĄ SIĘ NAMI W ŚWIETLICY:


PANI KRYSTYNA WALA, PANI MARZENA JASKÓLSKA, PANI DANUTA BARTOSIK

 

 


NA POCZĄTKU WYSŁUCHALIŚMY KILKU INFORMACJI NA TEMAT DAWNYCH ZWYCZAJÓW ANDRZEJKOWYCH. PODCZAS WRÓŻBY „CO UKRYWA CHUSTA?” WYJMOWALIŚMY SPOD CHUSTY RÓŻNE PRZEDMIOTY, NP. NOŻYCZKI, KSIĄŻECZKĘ, ZEGAR, SAMOCHODZIK … I ZASTANAWIALIŚMY SIĘ JAKI TEŻ ZAWÓD MOŻE WYKONYWAĆ OSOBA, KTÓRA DANĄ RZECZ WYCIĄGNĘŁA. ZAKOŃCZYLIŚMY ZABAWĘ SŁODKIM POCZĘSTUNKIEM.

 


PODCZAS POBYTU NA ŚWIETLICY UCZESTNICZYMY W RÓŻNORODNYCH ZAJĘCIACH, NP. CZYTELNICZYCH.

 


CHĘTNIE BIERZEMY UDZIAŁ W ZAJĘCIACH PLASTYCZNYCH A WYKONANE PRZEZ NAS PRACE PIĘKNIE DEKORUJĄ NASZĄ SALĘ.

 


ZACZĘLIŚMY OD PRZYPOMNIENIA KIM BYŁ ŚWIĘTY MIKOŁAJ I JAK WYGLĄDAŁO JEGO ŻYCIE. PODCZAS ZABAWY KAŻDY MÓGŁ WCIELIĆ SIĘ W POSTAĆ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA I OBDARZYĆ INNYCH PREZENTAMI. UZUPEŁNIAJĄC ZDANIE „GDYBYM BYŁ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM TO …” DODAWALIŚMY: „SPRAWIŁBYM, ŻEBY WSZYSTKIE DZIECI BYŁY SZCZĘŚLIWE, ŻEBY MIAŁY UDANE ŚWIĘTA, ŻEBY BYŁY KOCHANE …” WYKONYWALIŚMY RÓWNIEŻ RÓŻNE ZADANIA NP.: ŚPIEWANIE PIOSENKI, ROZWIĄZYWANIE ZAGADEK, OBLICZENIA NA KOSTCE, ŁAPANIE PIŁECZKI RÓŻDŻKĄ. NA KONIEC BYŁ SŁODKI POCZĘSTUNEK.

 


WYSTĘP TEATRZYKU ŚWIETLICOWEGO PODCZAS
PASOWANIA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
(W RAMACH REALIZACJI NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA)
– 18.,19.12.

 

W NASZYM PRZEDSTAWIENIU WYSTĄPIŁY BAJKOWE POSTACIE: KRASNOLUDKI, ALI BABA I KOZIOŁEK MATOŁEK, KTÓRE OPOWIEDZIAŁY DZIECIOM JAK PIĘKNE, PRZYJEMNE I CIEKAWE MOŻE BYĆ CZYTANIE KSIĄŻEK. AKTORZY WRĘCZYLI RÓWNIEŻ PIERWSZAKOM ZAKŁADKI DO KSIĄŻEK WŁASNORĘCZNIE WYKONANE PRZEZ ICH NIECO STARSZYCH KOLEGÓW Z KLAS DRUGICH.

 


A OTO AKTORZY (OD LEWEJ):

JULIA TOKARCZYK IIB, PAULINA MATUSZCZAK IIA, MARTYNA SKORZYCKA IIB, JULIA KUKUŁA – ŻARÓW IIA, OLIWIA SZAMPERA IIIB, MARTYNA FRANKOWSKA IIIB ORAZ AMELIA WITOSZEK IIIB (UJĘTA NA WCZEŚNIEJSZYCH ZDJĘCIACH) -

 


 TUTAJ GRUPA TEATRALNA POZUJE DO ZDJĘCIA Z UCZNIAMI KLASY IB I PANIĄ WYCHOWAWCZYNIĄ JADWIGĄ SALACHNĄ:

 


A TUTAJ STOI KLASA IA Z PANIĄ DYREKTOR BEATĄ BRZEZIŃSKĄ ORAZ PANIAMI DOROTĄ MALIK I MARZENĄ JASKÓLSKĄ, KTÓRE PRZYGOTOWAŁY IMPREZĘ CZYTELNICZĄ: „PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW”. IMPREZA ODBYŁA SIĘ OCZYWIŚCIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ -

 


SPOTKANIE WIGILIJNE – 20.12.2018

PODCZAS SPOTKANIA ROZMAWIALIŚMY O ZWYCZAJACH ŚWIĄTECZNYCH W NASZYCH DOMACH ORAZ WYSŁUCHALIŚMY ARTYKUŁU NA TEMAT ZWYCZAJÓW KULTYWOWANYCH DAWNIEJ. ŚPIEWALIŚMY KOLĘDY AKOMPANIUJĄC SOBIE NA TRÓJKĄCIE, PALILIŚMY ZIMNE OGNIE I CZĘSTOWALIŚMY SIĘ PIERNICZKAMI. SPOTKANIE UPŁYNĘŁO W MIŁEJ ŚWIĄTECZNEJ ATMOSFERZE.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT!

 


 ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANEGO WYPOCZYNKU. BAWCIE SIĘ WESOŁO I BEZPIECZNIE.

 

Przykładowe scenariusze zajęć wykorzystujące narzędzia TIK:

 

Matematyka: Rozwiązywanie zadań dotyczących dodawania ułamków dziesiętnych.

Edukacja polonistyczna: Czytanie opowiadania R. Jędrzejewskiej – Wróbel „Razem”...

Technika:  Rowerem przez skrzyżowanie.

Edukacja polonistyczna: "Ptasie radio."

Matematyka: Siatki prostopadłościanów.

Język niemiecki: Wo will Mila leben? Gdzie chce Mila mieszkać? Nazywanie wyrazów zaczynających się głoską „w”.

Język niemiecki: Geburtstag - moje portfolio. Potrafię złożyć życzenia urodzinowe i opowiedzieć o urodzinach.

Program "Aktywna tablica"

- podsumowanie działań na terenie naszej szkoły

 

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu „Aktywna tablica”. Program ten przewiduje dofinansowanie szkół podstawowych na zakup nowoczesnych pomocy naukowych. Dzięki temu nasza placówka otrzymała dwie tablice interaktywne, każda z projektorem ultrakrótkoogniskowym i głośniki – do sal 42 i 25.

Na terenie naszej szkoły organizacją zajmowały się panie Jadwiga Salachna (główny e-koordynator działań w zakresie stosowania TIK w szkole) i Alicja Dusza (współpraca).

Aby móc wziąć udział w tym programie, szkoła została zobowiązana do spełnienia ściśle określonych warunków, m.in.:

a) wybrani nauczyciele uczestniczyli w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK („technologii informacyjno – komunikacyjnej”) w nauczaniu
b) panie Jadwiga S. i Alicja D. uczestniczyły w międzyszkolnej sieci współpracy (m.in. ze szkołą w Piotrówce), która polegała na:
- udziale w co najmniej 3 spotkaniach
- zorganizowaniu na terenie szkoły przynajmniej dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK
- dzieleniu się doświadczeniem, przyjętymi rozwiązaniami z innymi nauczycielami, w zespołach przedmiotowych naszej szkoły, ale także z innymi nauczycielami w ramach międzyszkolnej sieci współpracy; zebraniu przykładowych scenariuszy zajęć edukacyjnych (z wykorzystaniem TIK) i opublikowaniu niektórych na stronie internetowej szkoły
c) wybrano głównego e-koordynatora (pani J. Salachna)
d) panie Jadwiga S. i Alicja D. zrealizowały w swoich klasach projekty edukacyjne, związane z pracą przy tablicach interaktywnych
e) prawie wszyscy nauczyciele prowadzili lekcje z wykorzystaniem narzędzi TIK.

 


Przykładowe konspekty zajęć wykorzystujące narzędzia TIK: TUTAJ.

KRONIKARZ: Marzena Jaskólska

 

Motto:

"ZABAWA JEST NAUKĄ, NAUKA JEST ZABAWĄ. IM WIĘCEJ ZABAWY, TYM WIĘCEJ NAUKI"

                                                                                                                             Glenn Doman

 


NA POCZĄTKU WYSŁUCHALIŚMY KILKU INFORMACJI NA TEMAT POCHODZENIA KARNAWAŁU (DAWNIEJ W POLSCE ZWANEGO ZAPUSTAMI) ORAZ ZWYCZAJÓW Z NIM ZWIĄZANYCH. POTEM PRZYSZEDŁ CZAS NA TAŃCE. TAŃCZYLIŚMY W TRÓJKACH ODBIJAJĄC BALONA ORAZ W PARACH Z KOLEGĄ, KOLEŻANKĄ LUB Z KRÓLICZKIEM. PONIEWAŻ BYŁ TO TŁUSTY CZWARTEK WIĘC PO ZABAWIE, ZGODNIE Z TRADYCJĄ, JEDLIŚMY PĄCZKI. BYŁO WESOŁO I SMACZNIE.

 


ZAWSZE JEST PORA NA BYCIE ŻYCZLIWYM DLA INNYCH (NIE TYLKO W WALENTYKI). OKAZUJE SIĘ, ŻE TO NIC TRUDNEGO POWIEDZIEĆ COŚ MIŁEGO I SZCZEREGO KOLEDZE CZY KOLEŻANCE. PRZYJEMNIE JEST RÓWNIEŻ SŁUCHAĆ MIŁYCH, PRAWDZIWYCH SŁÓW POD SWOIM ADRESEM.

 


PODCZAS POBYTU W ŚWIETLICY CZĘSTO UCZESTNICZYMY W RÓŻNEGO RODZAJU ZAJĘCIACH ROZWIJAJĄCYCH SPRAWNOŚĆ FIZYCZNĄ. BYWA, ŻE STARSI UCZNIOWIE POMAGAJĄ MŁODSZYM W WYKONYWANIU NIEKTÓRYCH ĆWICZEŃ.

 


ZGODNIE ZE ŚWIETLICOWĄ TRADYCJĄ 8 MARCA CHŁOPCY (SZYMON SKRABANIA, IGOR RYCHLIK I FILIP ROMAŃCZUK – KL.IIIA) W IMIENIU UCZNIÓW UCZĘSZCZAJĄCYCH DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ ZŁOŻYLI ŻYCZENIA I WRĘCZYLI RĘCZNIE WYKONANE KWIATY GRUPOM ZAWODOWYM KOBIET PRACUJĄCYM W NASZEJ SZKOLE.

 


ZACZĘLIŚMY OD PRZEDSTAWIENIA KILKU POSTACI SŁAWNYCH KOBIET Z DAWNYCH I WSPÓŁCZESNYCH CZASÓW. ROZSZYFROWALIŚMY RÓWNIEŻ ZNACZENIE SŁÓW: BIAŁOGŁOWA I NIEWIASTA. A POTEM BAWILIŚMY SIĘ W ZABAWY: „ZWIERZAKI W KOSMOSIE” ORAZ „SOKOLE OKO”. DLA WSZYSTKICH BYŁY CUKIERKI A DLA DZIEWCZYNEK MAŁE UPOMINKI.

 


W TYM DNIU TO UCZNIOWIE PROPONOWALI I PROWADZILI ZAJĘCIA W ŚWIETLICY. BYŁY WIĘC ZAWODY W SKAKANIU NA SKAKANCE ORAZ ZABAWA „CIEPŁO – ZIMNO” (POSZUKIWANY BYŁ ZAJĄCZEK). PODJĘLIŚMY RÓWNIEŻ PRÓBĘ WSPÓLNEGO ŚPIEWANIA PRZY AKOMPANIAMENCIE GITARY.

 


Z RADOŚCIĄ PATRZYMY NA PIERWSZE OZNAKI WIOSNY W PRZYRODZIE. CHCEMY JĄ SOBIE PRZYBLIŻYĆ WYKONUJĄC RÓŻNE PRACE PLASTYCZNE I DEKORUJĄC NIMI NASZĄ ŚWIETLICĘ.

 


WIOSNA W TYM ROKU PRZYSZŁA WCZEŚNIE. KORZYSTAMY WIĘC Z POGODNYCH DNI BAWIĄC SIĘ W PARKU SZKOLNYM.

 


ALE JAK WIOSNA TO I WIOSENNE PORZĄDKI. CHĘTNIE PORZĄDKOWALIŚMY TEREN PARKU SZKOLNEGO. MAMY JEDNAK OGROMNĄ PROŚBĘ DO WSZYSTKICH, MŁODSZYCH I STARSZYCH, DZIECI I DOROSŁYCH, KORZYSTAJĄCYCH Z MIEJSCA GDZIE SIĘ BAWIMY – NIE ZAŚMIECAJCIE GO!

 


NA NASZEJ ŚWIETLICY NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ ŚWIĄTECZNYCH DEKORACJI. LUBIMY I CHCEMY JE WYKONYWAĆ PRZYCZYNIAJĄC SIĘ W TEN SPOSÓB DO TWORZENIA ŚWIĄTECZNEJ ATMOSFERY.

 


NASZA ŚWIETLICA OD WIELU LAT UCZESTNICZY W TEJ OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI. NAUCZYCIELE CZYTAJĄ UCZNIOM, UCZNIOWIE CZYTAJĄ SOBIE I INNYM UCZNIOM. KORZYSTAMY ZE ŚWIETLICOWEJ BIBLIOTECZKI ALE NIE TYLKO. CZYTAMY PODCZAS POBYTU W SALI A TAKŻE „POD CHMURKĄ”.

 


DLA NASZYCH KOCHANYCH MAM WYKONALIŚMY PIĘKNE MAKI. Z DOŁĄCZONYMI ŻYCZENIAMI BĘDĄ WSPANIAŁYM PREZENTEM.

 


POGODA DOPISAŁA WIĘC BAWILIŚMY SIĘ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. BYŁO RYSOWANIE KREDĄ ORAZ GRY ZRĘCZNOŚCIOWE. KAŻDY MÓGŁ SIĘ WYKAZAĆ. WSZYSCY ZASŁUŻYLI NA SŁODYCZE.

 


OD WIELU LAT DO TEJ KSIĘGI WPISYWANI SĄ REKORDZIŚCI W RÓŻNYCH DZIEDZINACH. SWOICH SIŁ MOŻE SPRÓBOWAĆ KAŻDY.

 


KONKURENCJA: ODBIJANIE PIŁECZKI PING – PONGOWEJ

 

JAKUB KWAŚNIK IC – 392

PIOTR WIŚNIEWSKI VIIA - 71O

 

KONKURENCJA: PIŁKA „BUMERANG”

 

KALINA MORYS IVA – 38 ZŁAPAŃ W CIĄGU 1 MINUTY

 

PIOTR WIŚNIEWSKI VIIA – 42 ZŁAPANIA W CIĄGU 1 MINUTY

 

 

KONKURENCJA: SKOKI PRZEZ DŁUGĄ SKAKANKĘ

 

AMELIA NOWAK IVB – 51

 

KONKURENCJA: RÓŻDŻKA Z PIŁECZKĄ

 

SZYMON MORZYK IC – 25 ZŁAPAŃ W CIĄGU 1 MINUTY

 


ROK SZKOLNY 2017/2018 DOBIEGA KOŃCA. WSPOMINAMY CZAS SPĘDZONY NA ŚWIETLICY OGLĄDAJĄC KRONIKĘ ŚWIETLICY SZKOLNEJ. DUŻO CIEKAWYCH I MIŁYCH RZECZY DZIAŁO SIĘ W TYM ROKU. LICZYMY NA TO, ŻE PRZYSZŁY ROK SZKOLNY BĘDZIE RÓWNIE A MOŻE JESZCZE BARDZIEJ UDANY. A TERAZ ŻYCZYMY WSZYSTKIM RADOSNYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI! DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU!

 

 

 

KRONIKARZ: Marzena Jaskólska

 

Motto:

"ZABAWA JEST NAUKĄ, NAUKA JEST ZABAWĄ. IM WIĘCEJ ZABAWY, TYM WIĘCEJ NAUKI"

                                                                                                                             Glenn Doman

 


ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY. CHCEMY DOBRZE SIĘ UCZYĆ I DOBRZE ZACHOWYWAĆ ZARÓWNO NA LEKCJACH JAK I PODCZAS POBYTU NA ŚWIETLICY.

 

 


PODCZAS ZAJĘĆ UCZESTNICZYLIŚMY W KONKURSACH: „SZUKAM UKRYTEJ POZYTYWKI” ORAZ „ZGADUJĘ ILE CUKIERKÓW JEST W SŁOJU” (BYŁO ICH 93 A NAJLEPIEJ ICH LICZBĘ OSZACOWAŁ TOMEK Z IIIB). BAWILIŚMY SIĘ ZNAKOMICIE I OCZYWIŚCIE CZĘSTOWALIŚMY SIĘ CUKIERKAMI ZNACZNIE ZMNIEJSZAJĄC ICH ILOŚĆ.

 

 


ŚWIETLICA TO DLA NAS PRZEDE WSZYSTKIM MIEJSCE ZABAW W GRONIE KOLEGÓW I KOLEŻANEK. TUTAJ ODPOCZYWAMY, RELAKSUJEMY SIĘ, CIEKAWIE I POŻYTECZNIE SPĘDZAJĄC CZAS WOLNY. KORZYSTAMY Z BOGATEJ OFERTY GIER, ZABAWEK, SPRZĘTU SPORTOWEGO, POMOCY DYDAKTYCZNYCH. WYMYŚLAMY ZABAWY I WSPÓLNIE SIĘ W NIE BAWIMY LUB UCZESTNICZYMY W ZAJĘCIACH PROWADZONYCH PRZEZ NAUCZYCIELI. ZABAWY ROZWIJAJĄ ZARÓWNO NASZĄ SPRAWNOŚC FIZYCZNĄ JAK I UMYSŁOWĄ. UCZĄ WSPÓŁPRACY ALE I ZDROWEJ RYWALIZACJI, DZIELENIA SIĘ, KOMPROMISU, POMAGANIA SOBIE NAWZAJEM, OKAZYWANIA SOBIE ŻYCZLIWOŚCI I RADOŚCI Z SUKCESÓW WŁASNYCH I INNYCH. JEST CZAS NA ROBIENIE TEGO CO SIĘ NAJBARDZIEJ LUBI ALE JEST TEŻ CZAS NA ZAJĘCIA WSPÓLNE NA TEMATY PROPONOWANE PRZEZ NAUCZYCIELI. W ŚWIETLICY SWOJE MIEJSCE ZNAJDĄ I NAJMŁODSI UCZNIOWIE (Z KLAS I – III) I CI NIECO STARSI (Z KLAS IV – VII).

 

 


ŚWIETLICA TO RÓWNIEŻ MIEJSCE NAUKI. TUTAJ POD OPIEKĄ I ZE WSPARCIEM NAUCZYCIELI ODRABIAMY ZADANIA DOMOWE. WIEMY O TYM, ŻE MAMY BYĆ SYSTEMATYCZNI I STARANNI W SWEJ PRACY. DODATKOWĄ, POZA WŁASNĄ SATYSFAKCJĄ Z DOBRZE WYKONANEJ PRACY I POCHWAŁĄ NAUCZYCIELA, ZACHĘTĄ DO PRZYKŁADANIA SIĘ DO ODRABIANIA LEKCJI JEST BONUS W POSTACI MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z CENTRUM MULTIMEDIALNEGO W BIBLIOTECE SZKOLNEJ LUB PIERWSZEŃSTWO W WEJŚCIU NA DYWAN.

 

 


ZDARZA SIĘ, ŻE JEST NAS BARDZO DUŻO I WÓWCZAS ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE ODBYWAJĄ SIĘ W DWÓCH SALACH – W SALI NR 6 (ŚWIETLICA ZE STOŁÓWKĄ – DUŻA ŚWIETLICA) I W SALI NR 1 (MAŁA ŚWIETLICA). BEZ WZGLĘDU JEDNAK, NA KTÓREJ ŚWIETLICY PRZEBYWAMY SPĘDZAMY CZAS CIEKAWIE I WESOŁO.

 

 


DO NASZYCH ULUBIONYCH ZAJĘĆ NA ŚWIELICY NALEŻY WYKONYWANIE PRAC PLASTYCZNYCH. STANOWIĄ ONE ELEMENTY DEKORACJI SALI STOSOWNIE DO PORY ROKU, ŚWIĄT CZY INNYCH OKAZJI. PODCZAS ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH DOSKONALIMY SPRAWNOŚĆ MANUALNĄ, UCZYMY SIĘ STARANNOŚCI, CIERPLIWOŚCI, PRZESTRZEGANIA ZASAD BEZPIECZEŃSTWA, DBAŁOŚCI O UTRZYMANIE PORZĄDKU W MIEJSCU PRACY ORAZ POMAGANIA SOBIE NAWZAJEM.

 

 


KIEDY JEST ŁADNA POGODA CZĘSTO PRZEBYWAMY W PARKU SZKOLNYM AKTYWNIE SPĘDZAJĄC CZAS NA ŚWIEŻYM POWIETRZU.

 

 


PODCZAS ZAJĘĆ NA ŚWIETLICY ROZMAWIAMY O POTRZEBIE OCHRONY ŚRODOWISKA. POZNAJEMY SPOSOBY DBANIA O PRZYRODĘ I WPROWADZAMY JE W ŻYCIE, NP. PORZĄDKUJĄC TEREN PARKU SZKOLNEGO.

 

 

 


A TO NASZE PANIE - NAUCZYCIELE (WYCHOWAWCY) ŚWIETLICY I MY:

PANI KRYSTYNA WALA

PANI MARZENA JASKÓLSKA


PODCZAS POBYTU NA ŚWIETLICY POZNAJEMY I UTRWALAMY WŁAŚCIWE NAWYKI ŻYWIENIOWE UCZESTNICZĄC W ZAJĘCIACH NA TEMAT ZDROWEGO STYLU ŻYCIA A TAKŻE KORZYSTAJĄC Z PROGRAMU RZĄDOWEGO: „OWOCE I WARZYWA W SZKOLE”.

 

 


NAJPIERW POZNALIŚMY NIECO HISTORII, DOWIADUJĄC SIĘ SKĄD POCHODZI ZWYCZAJ WRÓŻENIA SOBIE W ANDRZEJKOWY WIECZÓR I JAK WYGLĄDAŁO TO DAWNIEJ. POTEM PRZYSTĄPILIŚMY DO WRÓŻB: „POZNAJĘ IMIĘ SWEGO PRZYSZŁEGO MĘŻA (PRZYSZŁEJ ŻONY)”, „POZNAJĘ ZAWÓD JAKI BĘDĘ WYKONYWAĆ W PRZYSZŁOŚCI”. OCZYWIŚCIE DO WRÓŻB PODESZLIŚMY Z PRZYMRUŻENIEM OKA, JAK DO DOBREJ ZABAWY A NIE JAKIEJŚ PEWNEJ WYROCZNI. ZABAWĘ ZAKOŃCZYŁ SŁODKI POCZĘSTUNEK.

 

 


NA WSTĘPIE POZNALIŚMY NIECO FAKTÓW ZWIĄZANYCH Z POSTACIĄ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. NASTĘPNIE PRZYSTĄPILIŚMY DO WYKONANIA ZADAŃ JAKIE POZOSTAWIŁ DLA NAS ŚWIĘTY MIKOŁAJ. ZADANIA NIE BYŁY TRUDNE WYMAGAŁY JEDYNIE TROCHĘ CHĘCI, NP. „POLICZ OD 20 DO 1”, „PODSKOCZ 5 RAZY JAK ŻABKA”, „WYKONAJ 10 PRZYSIADÓW”, „OPOWIEDZ KRÓTKĄ BAJKĘ”, „POWIEDZ ZAGADKĘ” ITP., ITD. KAŻDY Z NAS WYKONAŁ JAKIEŚ ZADANIE I KAŻDY OTRZYMAŁ DROBNY UPOMINEK.

 

 


W TYM ROKU SZKOLNYM UCZESTNICZYLIŚMY W REALIZACJI, OPRACOWANEGO PRZEZ NAUCZYCIELI ŚWIETLICY, PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO: „PRZECIWKO AGRESJI”. W CZASIE ZAJĘĆ, MAJĄCYCH FORMĘ GIER I ZABAW, UCZYLIŚMY SIĘ ROZPOZNAWANIA UCZUĆ, RADZENIA SOBIE Z NEGATYWNYMI EMOCJAMI, USTALANIA I OSIĄGANIA WSPÓLNYCH CELÓW, WSPÓŁPRACY, WZAJEMNEGO SZACUNKU. PROGRAM: „PRZECIWKO AGRESJI” BYŁ REALIZOWANY W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU: „BEZPIECZNA+”.

 

 


JAK CO ROKU CIESZYMY SIĘ, ŻE BOŻE NARODZENIE JEST JUŻ BLISKO. NA ŚWIETLICY RÓWNIEŻ ODCZUWA SIĘ ATMOSFERĘ ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT. WŁĄCZAMY SIĘ W TWORZENIE ŚWIĄTECZNEGO KLIMATU WYKONUJĄC PRACE PLASTYCZNE, OZDOBY CHOINKOWE, STROJĄC CHOINKĘ, DEKORUJĄC ŚWIETLICĘ.

 

 


CZĘSTO I CHĘTNIE UCZESTNICZYMY W KONKURSACH PLASTYCZNYCH NA RÓŻNE TEMATY. PRACE OCENIA JURY W SKŁAD, KTÓREGO WCHODZĄ CHĘTNI UCZNIOWIE. NAD PRAWIDŁOWYM PRZEBIEGIEM KONKURSU CZUWAJĄ OCZYWIŚCIE NAUCZYCIELE. CHOCIAŻ UCZESTNICY KONKURSÓW ZDOBYWAJĄ RÓŻNĄ LICZBĘ PUNKTÓW I W ZWIĄZKU Z TYM ZAJMUJĄ RÓŻNE MIEJSCA, WSZYSCY OTRZYMUJĄ NAGRODY.

PONIEWAŻ ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA WIĘC ODBYŁ SIĘ KONKURS PT.: „NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA”.

 

 


Z ZAINTERESOWANIEM WYSŁUCHALIŚMY ARTYKUŁU NA TEMAT ŚWIĄTECZNYCH ZWYCZAJÓW. POTEM ŚPIEWALIŚMY KOLĘDY I PALILIŚMY ZIMNE OGNIE. NA KONIEC POCZĘSTOWALIŚMY SIĘ PIERNICZKAMI.

 

 

 


ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

 

 


CZEKAMY NA FERIE ZIMOWE. CHCEMY SPĘDZIĆ TEN CZAS, WOLNY OD ZAJĘĆ W SZKOLE, WESOŁO I BEZPIECZNIE, NAJLEPIEJ NA ZABAWACH NA ŚNIEGU I LODZIE.

 

 

 

Zawadzkie, 26.01.2017r.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SKKT-PTTK

Rok szkolny 2016/2017

I semestr


    SKKT-PTTK działalność swoją opiera na imprezach proponowanych przez OZ PTTK „Huta Andrzej" w Zawadzkim oraz imprezach własnych. Udział w imprezach organizowanych przez PTTK jest ogólnodostępny, stąd uczestniczą członkowie PTTK i mogą uczniowie, którzy nie należą do koła.

    Od początku września 2016 prowadzono działania popularyzujące turystykę mające na celu pozyskanie nowych członków SKKT-PTTK. W ich wyniku od 01.09.2016 do koła wstąpiło 17 nowych członków. Stan liczbowy koła na dzień 26.01.2017r. wynosił 75 członków. Obecnie koło liczy 75 członków, w tym 58 uczniów i 17 seniorów. Działalność koła promowana jest poprzez wystawy fotograficzne prezentujące turystyczne wyprawy, gabloty tematyczne ze zbiorem znaczków rajdowych, gabloty z trofeami i dyplomami, galerie zdjęć i artykuły na stronie internetowej szkoły, relacje uczestników imprez SKKT-PTTK w gazetce szkolnej oraz lokalnych mediach Krajobrazy Zawadzkiego i Strzelec Opolski.

    Od września odbyły się następujące wyprawy i imprezy, w których uczestniczyli członkowie SKKT-PTTK:

- 17.09.2016r. (sobota) – XXXV Zlot Młodzieży Szkolnej „Góra Św. Anny 2016”.
    W sobotę 17.09.2016r turyści Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego rozpoczęli sezon turystyczny roku 2016/17. Uczestniczyli oni w XXXV Zlocie Młodzieży Szkolnej „Góra Św. Anny 2016”, imprezie turystycznej zorganizowanej przez OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem.

    Naszą szkołę reprezentowało 18 uczestników pod opieką Marii Andrzejewskiej. Zbiórka o 7.30, a następnie przejazd autokarem z innymi grupami do miejscowości Leśnica, a stamtąd pieszo na Górę Św. Anny. Przewodnikiem na trasie był pan Piotr Jendruś, który podczas wędrowania opowiadał o historii tego regionu, miejscowościach i obiektach znajdujących się na trasie. Wędrówka prowadziła szlakiem turystycznym i dróżkami kalwaryjskimi, przy muzeum do Rezerwatu Geologicznego. Bardzo ciekawe było zwiedzenie Geoparku, Pomnika Czynu Powstańczego i amfiteatru. Następnie wszyscy udali się do Domu Pielgrzyma na Górze Św. Anny, gdzie ze smakiem zjedli posiłek turystyczny. Oficjalnego otwarcia XXXV Zlotu dokonali prezes OZ/PTTK „Huta Andrzej” Alfred Feliks i wiceprezes Zdzisław Andrzejewski. Potem już w grupach odbyło się zwiedzanie Bazyliki Św. Anny, Groty Lurdzkiej na Górze Chełmskiej, zaliczono także kolejkę saneczkową, przeprowadzono konkurs wiedzy krajoznawczej i turystycznej, wiedzy o regionie i historii Góry Św. Anny. Każdy uczestnik otrzymał drobną nagrodę i znaczek rajdowy.

    Cele rajdu tj. uczczenie obchodów Roku Krajoznawstwa Polskiego, propagowanie hasła PTTK na 2016r. „Turystyka Łączy Pokolenia”, uczczenie Dni Turystyki, promowanie uroków Ziemi Strzeleckiej i jej historii, zapoznanie uczestników z geografią i historią regionu Śląska Opolskiego, zapoznanie z przyrodą naszego regionu i propagowanie jej poszanowania, umacnianie więzi turystycznej wśród młodzieży zostały w pełni zrealizowane. Do Zawadzkiego powróciliśmy autokarami około16.30. Uczestnikom rajdu bardzo podobała się impreza turystyczna.

 

- 9-11.09.2016r. – Wycieczka do Cieszyna
    Szkoleniowa wyprawa dla organizatorów turystyki, podsumowanie sezonu turystycznego. Uczestniczyli szkolny opiekun SKKT – PTTK i członkowie seniorzy.

 

- 1.10.2016 – XVI Jesienny Rajd Rowerowy Ścieżkami Gmin Doliny Małej Panwi Jesień 2016
    Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne naszej szkoły uczestnictwem w imprezie turystycznej OZ/PTTK tj. XVI Rajdzie Rowerowym Wokół Gmin Doliny Małej Panwi „Jesień 2016” zainaugurowało XI Festyn Rodzinny pod hasłem „Sportowo, bezpiecznie i zdrowo”.

    Rajd odbył się 1.10.2016 r. Trasa rowerowa wiodła z Zawadzkiego (parking PSP) , ścieżkami rowerowymi Doliny Małej Panwi przy Zameczku Myśliwskim, Letniej Izbie Edukacyjnej Nadleśnictwa Zawadzkie do zabytkowej Chaty i nowo otwartej Stodoły w Kolonowskiem, następnie na przystań kajakową nad Małą Panwią „Dzika Chata” w Kolonowskiem. Na metę rajdu dotarło 230 turystów z różnych stron (był to rajd gwiaździsty), z tego z naszej szkoły 43 osoby - 31 uczniów, 9 rodziców oraz opiekunowie Maria Andrzejewska, Dorota Malik, Małgorzata Rabicka. Nasza grupa zwiedzała po drodze Zabytkową Chatę i Stodołę w Kolonowskiem z przewodnikiem p. Gerardem Mańczykiem. Są to obiekty regionalne, godne zobaczenie, gdyż ekspozycje ściśle związane z historią i tradycjami naszego najbliższego regionu, szczególnie z historią hutnictwa, gospodarstwem domowym. Pan Mańczyk, pasjonat, bardzo ciekawie opowiadał o zebranych zbiorach.

    W „Dzikiej Chacie” czekał na wszystkich poczęstunek turystyczny – pyszne kiełbaski, ciepłe napoje. Otwarcia Rajdu dokonał prezes OZ/PTTK Alfred Feliks. Potem odbyły się konkursy sprawnościowe, w których wielu naszych turystów wzięło udział.

    Podziękowania należą się Zdzisławowi Andrzejewskiemu z OZ/PTTK za przewodniczenie na trasie rowerowej oraz rodzicom p. Dariuszowi Skorupie, p. Krzysztofowi Karlińskiemu, p. Marcie Krawczyk, p.Jolancie Palus, p.Bożenie Przybylskiej, p.Tomaszowi Lizurej, p.Jerzemu Szumskiemu za pomoc w opiece nad grupą naszej szkoły i aktywne uczestnictwo w rajdzie.

    Była to bardzo udana impreza turystyczna, pokonaliśmy ponad 20 km i sprzyjała nam piękna, słoneczna pogoda. Było turystycznie, sportowo, bezpiecznie i zdrowo. Z rajdu rowerowego udaliśmy na imprezę przy szkole, gdzie niektórzy uczestnicy brali udział w występach i konkursach organizowanych na festynie.

 

- 14.10.2016r. (piątek) – Wycieczka do Wisły dla pracowników szkoły i ich rodzin.
    Wycieczkę zorganizowała Maria Andrzejewska opiekun SKKT dla 31 pracowników i ich rodzin. Zgodnie z programem wycieczki zaliczono Pętlę Cienkowską, czyli ścieżkę spacerową łączącą kolej linową Cieńków w Wiśle Malince ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. Zwiedzano Muzeum Beskidzkie, Galerię Adama Małysza – trofea, park nad rzeką Wisłą, oglądano figurę Adama Małysza z białej czekolady.

 

- 5.11.2016r. (sobota) – V Rajd Rowerowy TPL „Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie – Leśniczówka Krupski Młyn” zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie we współpracy z OZ/PTTK „Huta Andrzej”

    Trasa V Rajdu Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa prowadziła do Leśniczówki „Krupski Młyn”. Rajd miał na celu: rozwijanie i propagowanie inicjatyw i działań na rzecz szerzenia wiedzy o lesie, poznanie historii i dziejów współczesnych Leśniczówki w Krupskim Młynie, promowanie polskich lasów i osiągnięć polskiego leśnictwa, rozwijanie turystyki leśnej i popularyzacja turystyki rowerowej, odkrywanie walorów jesieni w lasach Doliny Małej Panwi.

    W rajdzie uczestniczyło ponad 50 osób: członkowie TPL, członkowie PTTK, pracownicy Nadleśnictwa, miłośnicy turystyki leśnej i rowerowej, dzieci i młodzież z PSP Zawadzkiem, ZSG w Kielczy, ZSS w Zawadzkiem.

    Rajd rozpoczął się zbiórką uczestników przy Centrum Informacji Turystycznej w Zawadzkiem. Powitania i prezentacji programu rajdu dokonali Maria Andrzejewska – Prezes Koła TPL oraz Agnieszka Jamrozik - przedstawiciel Nadleśnictwie Zawadzkie, natomiast przebieg trasy przedstawił Edward Dziedzic członek Zarządu TPL. Trasa Zawadzkie – Krupski Młyn wiodła wzdłuż szlaków turystycznych rowerowych (szlakiem czarnym i zielonym) przez Żędowice i Kielczę do Leśniczówki w Krupskim Młynie. Długość trasy w obie strony to ok. 25 km. Nad bezpieczeństwem podczas jazdy czuwali panowie z OZ/PTTK. W tym dniu dopisała piękna słoneczna pogoda. Uczestnicy rajdu na trasie przejazdu podziwiali piękno lasów w jesiennych barwach. Na mecie przy leśniczówce „Krupski Młyn” rajdowiczów powitał leśniczy Zbigniew Suma, który wspólnie z p. Agnieszką Jamrozik zaprezentowali leśnictwo i historię leśniczówki. Uczestnicy podziwiali pięknie urządzony teren przy leśniczówce, skorzystali także z poczęstunku turystycznego. Kolejne rajdy szlakiem leśniczówek pozwalają bliżej poznać teren nadleśnictwa i trasy rowerowe naszych okolic.

 

- 26.11.16Pieszy i Rowerowy Rajd Andrzejkowy, w którym uczestniczyli opiekun SKKT i członkowie seniorzy PTTK

 

- 1.12.2016r. - WYCIECZKA DO OPOLA
    W dniu 1.12.2016r. klasy 6c,5b,4a (47 osób, w tym 30 członków PTTK) z wychowawcami Marią Andrzejewską, Joanną Lońską, Małgorzatą Rabicką i Bożeną Baranowską uczestniczyły w wycieczce do Opola w ramach programu „Mały Opolanin”. Zgodnie z zaplanowanym programem uczestnicy najpierw zwiedzali z przewodnikiem Muzeum Śląska Opolskiego, Kamienicę Czynszową, Rynek Opolski, Wieżę Piastowską, a następnie udali się do MDK gdzie brali udział w warsztatach plastycznych i warsztatach kulinarnych (w dwóch grupach).

    Mimo deszczowej pogody ,wycieczka dostarczyła uczestnikom wiele wrażeń i radości, jak również poszerzyła wiedzę z historii i o zabytkach Opola, wykonali zakładki z elementami zabytków Opola, nauczyli się robić pyszny wafel.

 

- 5.12.2016r – Impreza „Pasowanie na turystę”
    Dnia 5.12.2016r w odbyła się impreza turystyczna „Pasowanie na turystę”, którą zorganizowała opiekun SKKT-PTTK Maria Andrzejewska. Na „prawdziwych turystów” zostało pasowanych 18 nowych członków. W pasowaniu uczestniczyli zaproszeni goście tj. członkowie Zarządu OZ/PTTK „Huta Andrzej” wiceprezes Zdzisław Andrzejewski i skarbnik Henryk Gwóźdź, Dyrektor Beata Brzezińska, z CIT w Zawadzkiem p. Cecylia Cieślik i Marzena Kusz z CIT oraz Rodzice. Na wstępie Z. Andrzejewski zaprezentował nowicjuszom turystycznym informacje nt. PTTK jako organizacji, celowości przynależności do SKKT, o odznakach jakie można zdobywać uczestnicząc w turystyce pieszej, rowerowej, górskiej oraz ważniejsze działania jakie oferuje OZ/PTTK dla dzieci i młodzieży. Potem nowi członkowie uczestniczyli w „Turystycznym torze przeszkód”, zaliczyli test wiedzy turystycznej odpowiadając na pytania z zakresu ogólnej wiedzy turystycznej oraz wiedzy zawartej w Regulaminie XVI Rajdu Rowerowego „Jesień 2016”, wykazali się umiejętnością czytania tekstu turystycznego, skorzystali z posiłku turystycznego. Po zaliczeniu wszystkich zadań, każdy kandydat zastał pasowany specjalną laską turystyczną, otrzymał legitymację członkowską, znaczek PTTK oraz drobne upominki od Prezesa OZ/PTTK i pań z ICT. W przeprowadzeniu imprezy pomagało 5 starszych turystów z kl.6c.

 

- 10.12.2016r. (sobota) - XIV Festiwal Piosenki Turystycznej
    W dniu 10.12.2016r (sobota) odbył się XIV Festiwal Piosenki Turystycznej w PG w Kolonowskiem. Organizatorem był OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem we współpracy z SKKT-PTTK przy PG Kolonowskie, które było też gospodarzem festiwalu.

    Naszą szkołę reprezentowała na festiwalu 23 osobowa grupa turystów z SKKT-PTTK, którą przygotowała Maria Andrzejewska. W skład grupy wchodzili: Natalia Stranc (solistka), Małgorzata Ludwig, Wiktoria Skorupa, Patrycja Palus, Nikola Hajdun, Kinga Karlińska, Weronika Sowa, Maja Krawczyk, Anna Ullmann, Sebastian Gaś, Michał Loński, Szymon Chrupcała, Dominik Borszcz, Jakub Miksa, Marian Kiwka, Szymon Cybulski, Dawid Kołodziej, Fabian Osak, Amelia Oleszko, Emilia Klonz, Karolina Kaczmarczyk, Łukasz Woyciechowski Aleksandra Bińczak. Opiekunem grupy była także p. Anna Stranc. Po zarejestrowaniu grupy, otrzymaliśmy program, talony na posiłek i znaczki okolicznościowe.

    Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 2003r na przemian w Gminie Zawadzkie i Gminie Kolonowskie. Pierwszy organizował pan Zdzisław Andrzejewski i odbywał się w naszej szkole. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali Prezes OZ/PTTK p. Alfred Feliks, Dyrektor PG Kolonowskie, opiekun SKKT przy PG kolonowskie Beata Jendruś, Przewodnicząca Rady Rodziców PG w Kolonowskiem. Występ powitalny zaprezentował Zespołu „Canto” z PG Kolonowskie. Podczas przerwy, gdy jury udało się na obrady, uczestnicy konkursu korzystali z poczęstunku, oddali głos publiczności, oglądali wystawy zdjęć z imprez turystycznych. Ostatecznie ogłoszono wyniki festiwalu i w kategorii szkół podstawowych:


Grupa SKKT-PTTK z piosenką „Jak dobrze nam zdobywać góry” zajęła II miejsce.
Solistka Natalia Stranc z piosenką „Bieszczady” – I miejsce
Natalia Stranc otrzymała dodatkowo wyróżnienie od SKKT-PTTK z PG Kolonowskie


    Piosenka turystyczna jest świetną zabawą, łączy i integruje turystów w różnym wieku oraz społeczności szkolne Gmin Zawadzkie i Kolonowskie.

    Podziękowania należą się rodzicom za pomoc w przewiezieniu dzieci na festiwal, a są to: p. Andrzej Cybulski, p. Katarzyna Taibert- Chrupcała, p. Arkadiusz Krawczyk, p. Krzysztof Karliński, p. Joanna Klonz, p. Ireneusz Ludwig, p. Anna Stranc (opiekun) oraz Zdzisławowi Andrzejewskiemu (Zarząd OZ/PTTK).

 

- 27.01.2017 – Spotkanie noworoczne w kinoteatrze poświęcone podsumowaniu działań OZ/PTTK i szkolnych kół PTTK za 2016 rok. Ogłoszono wyniki Konkursu Fotografii Krajoznawczej „Moja rzeka Mała Panew w barwach jesieni”

W roku 2016 członkowie koła zdobyli 17 Oddziałowych Odznak Kolarskich „Rowerem wokół Gmin: Zawadzkie – Kolonowskie”.

Opracowanie: opiekun SKKT-PTTK
Maria Andrzejewska

Sprawozdanie z działań
Koła TPL „ Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem
oraz działań przyrodniczo - ekologicznych
za II półrocze roku 2016/2017


     Nasi nauczyciele wchodzą w skład Zarządu: Maria Andrzejewska – prezes, Jolanta Zajączkowska – członek Sądu Koleżeńskiego. Do koła TPL należą również: Beata Brzezińska, Danuta Bartosik, Małgorzata Rabicka, Małgorzata Żuchowska, Marzena Jaskólska.
     W II semestrze roku 2016/17 Koło TPL zrealizowało następujące zadania:


1. IX Rejonowy Konkurs Recytatorski „Las w Poezji” – 7.02.2017r.
    W dniu 7.02.2017r. w Kinoteatrze w Zawadzkiem odbył się IX Rejonowy Konkurs Recytatorski „Las w poezji”. Organizatorami konkursu byli PSP w Zawadzkiem, Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie, a pod względem technicznym wspomagał GOSiT w Zawadzkiem.

    Do konkursu zgłosiło się 67 uczestników z 18 placówek oświatowych: PP Nr2 w Zawadzkiem, PP Nr3 w Zawadzkiem, PP w Kielczy i PP w Żędowicach, PSP Nr1 w Kolonowskiem, PSP Staniszcze Małe - Spórok, PSP Staniszcze Wielkie - Kolonowskie 3, NSP w Bzinicy Starej, PSP Jemielnica, PSP Zawadzkie, ZSG w Żędowicach (SP i Gimnazjum), ZSG w Kielczy (SP), ZS (SP i Gimnazjum) w Krupskim Młynie, PG Nr1 w Zawadzkiem, PG w Kolonowskiem, ZSP w Zawadzkiem. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością.

    Główne cele konkursu to: rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów, stworzenie uczniom możliwości prezentacji umiejętności recytacji na podstawie znanych utworów literackich oraz utworów własnego autorstwa, nauka zdrowej rywalizacji, rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody.

    Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Dyrektor PSP Beata Brzezińska, Prezes TPL Maria Andrzejewska i Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorz Furmański.

    Uczestnicy wystąpili czterech kategoriach: I - przedszkola, II - kl.1-3 szkoły podstawowej, III - kl.4-6 szkoły podstawowej i IV - szkoły ponadpodstawowe. Jury 6-osobowe (przedstawiciel Nadleśnictwa Zawadzkie, TPL „Dolina Małej Panwi”, Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej z PSP Zawadzkie, nauczyciele poloniści) oceniało recytacje uczestników, biorąc pod uwagę następujące kryteria: wybór utworu literackiego zgodnie z tematyką i celami konkursu, dykcja i intonacja, opanowanie tekstu na pamięć i interpretację, dobór środków przekazu artystycznego, ogólne wrażenie artystyczne. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki. Młodzi artyści sięgali zarówno po utwory znanych autorów opisujących piękno otaczającej nas przyrody, byli też tacy, którzy prezentowali własną twórczość poetycką. Niektórzy występowali w pięknych strojach, wykorzystując „leśne” rekwizyty i podkład muzyczny. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, ale ostatecznie przyznała:

w młodszej grupie wiekowej:
KATEGORIA: PRZEDSZKOLE
I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji
- Martyna Skorzycka PP Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem
II miejsce
Paulina Kłaptocz PP Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem
III miejsce
Lena Rózga PP Nr 3 z Oddz. Żłobkowym w Zawadzkiem
Wyróżnienia
- Karolina Szłapa PP Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem
- Jan Płaszewski PP Żędowice

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE Kl. I-III
I miejsce i tytuł Mistrza RecytacjiAgata Żurawska PSP Jemielnica
II miejsceWiktoria Winkler 3b PSP Zawadzkie
III miejscePola Markowska PSP Nr1 Kolonowskie
Wyróżnienia:
Laura Jałowiecka PSP Staniszcze Wielkie- Kolonowskie 3
Natalia Skolik 3b PSP Zawadzkie


w starszej grupie wiekowej:
KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE KL. IV-VI
I miejsce i tytuł Mistrza RecytacjiNatalia Stranc 4a PSP Zawadzkie
II miejsceRafał Sowa NSP Bzinica Stara
III miejsceEmilia Klonz 5b PSP Zawadzkie
Wyróżnienie:
Patrycja Walczak PSP Staniszcze Małe-Spórok
Małgorzata Ludwig 4a PSP Zawadzkie

KATEGORIA: GIMNAZJA I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
I miejsce i tytuł Mistrza RecytacjiAdam Koźlik ZSG Żędowice
II miejscePatryk Wiertel PG nr1 w Zawadzkiem
III miejsce Maria Sobol ZS Krupski Młyn
Wyróżnienie:
Martina Sowa ZSP Zawadzkie
Martyna Pyttel ZSG Żędowice

    Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych oraz upominki dla uczestników ufundowali: Nadleśnictwo Zawadzkie, Rada Rodziców PSP Zawadzkie, TPL „Dolina Małej Panwi”.

    Była to kolejna wspaniała impreza z zakresu edukacji leśno-przyrodniczej i polonistycznej, jednocześnie integrująca dzieci, młodzież, nauczycieli szkół różnego szczebla i przedszkoli z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie. Sala widowiskowa kinoteatru pełna widzów. Konkurs wzbogaciła prezentacja multimedialna o tematyce przyrodniczej i filmiki prezentujące popisy uczestników konkursów z wcześniejszych lat przygotowane przez p. Jolantę Zajączkowską nauczycielkę przyrody z PSP Zawadzkie, natomiast czas oczekiwania na wyniki wypełniły występy uczniów z PSP Zawadzkie pod kierunkiem Małgorzaty Rabickiej. Duże podziękowania należą się zaangażowanej grupie nauczycieli z PSP w Zawadzkiem, Zarządowi TPL, pracownikom Nadleśnictwa, opiekunom grup i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i organizację konkursu.


2. Dzień Samorządności - Zajęcia o tematyce przyrodniczo - ekologicznej realizowane na poszczególnych zajęciach edukacyjnych, wykonanie „Drzewa” z odpadów i surowców wtórnych w klasach IV-VI, wykonanie pracy plastyczno - technicznej pt. „Ptasi raj” przebranie z surowców wtórnych w kl.I-III, pokaz lekcji „Odlotowe ptaki” – obserwacje zachowania się żywych ptaków w sali gimnastycznej.


3. VI Rejonowy Konkurs fotograficzny„ Runo leśne w Nadleśnictwie Zawadzkie”- całoroczny konkurs 1.10.2016r- 30.05.2017r
    To już 6 edycja konkursu fotograficznego organizowanego przez TPL „Dolina Małej Panwi”.
Do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 9 zdjęć. Wyniki konkursu fotograficznego " Runo leśne w Nadleśnictwie Zawadzkie " zorganizowanego przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu "Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie są następujące:
I miejsce – Laura Chmielorz z ZSG Kielcza
II miejsce – Koło ornitologiczne PSP Zawadzkie pod kierunkiem Małgorzaty Żuchowskiej,
III miejsce – Marek Rzepka z PG Jemielnica


4. IV Konkurs plastyczno-literacki „Z wizytą w Nadleśnictwie Zawadzkie”
całoroczny konkurs 1.10.2016r. - 30.05.2017r .
Jest to IV edycja konkursu całorocznego, organizowanego przez TPL „Dolina Małej Panwi”. Regulamin opracowały J. Zajączkowska i M. Andrzejewska w roku 2012. Na konkurs wpłynęło 8 praca z kategorii szkoły podstawowe. Jury w dniu 19.06.17r. nagrodziło wszystkie prace przyznając:
I m – Praca kl.1a z PSP Zawadzkie,
II m – praca kl.3b z PSP Zawadzkie, Praca kl.4 z ZSG Kielcza, Praca kl.5 z ZSG Kielcza,
III m – Dagmara Grondes i Hanna Górzańska z ZSG Kielcza
oraz Daria Twardokęs i Wiktoria Gąszczak z NSP w Bzinicy Starej.
Prace bardzo ciekawe, wykonane różnymi technikami.
Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Zawadzkie i wręczone przez Zarząd TPL na zakończeniach roku w placówkach.

 

5. III Rajd rowerowy Dni Otwartych Funduszy Europejskich kl.6c, 6b, 6a - 19.05.2017r
    Nadleśnictwo Zawadzkie i Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem włączyło się w organizację Dni Otwartych Funduszy Europejskich poprzez organizację III Rajdu Rowerowego po obiektach finansowanych ze środków UE w dniu 19.05.2017r. do zbiornika wodnego w Leśnictwie Świerkle w  Żędowicach.

    W rajdzie wzięło udział ponad 70 osób. Z naszej szkoły uczestniczyła 43 osobowa grupa (w większości członkowie SKKT). Opiekunami byli: M. Andrzejewska, J. Zajączkowska, D. Malik, A. Jamrozik, Z. Andrzejewski, H. Gwóźdź, E. Dziedzic. Uczniowie ze szkół: PSP Zawadzkie, PG Zawadzkie, ZSG z Kielczy pod opieką leśników, członków Koła TPL „Dolina Małej Panwi” oraz OZ/PTTK spotkali się na parkingu PSP Zawadzkie, gdzie powitali ich Nadleśniczy Grzegorz Furmański i prezes TPL Maria Andrzejewska. Po przedstawieniu regulaminu rajdu, celów i zasad bezpieczeństwa wszyscy wyruszyli w trasę biegnącą przez leśniczówkę Świerkle do zbiornika wodnego w leśnictwie Świerkle oddz. 409. Po drodze p. Agnieszka Jamrozik pokazała uprawę (nowe nasadzenia drzew) oraz las po pożarzysku, a przy zbiorniku wodnym w Żędowicach odbyła się prelekcja na temat Małej Retencji Nizinnej w Nadleśnictwie Zawadzkie przy wsparciu finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej. Na zakończenie przeprowadzono konkurs wiedzy o Unii Europejskiej z nagrodami. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce, która już od 3 lat cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających.

 

6. Konferencja TPL nt. Wykorzystanie zasobów naturalnych, klimat i warunki geologiczne dorzecza środkowej Małej Panwi połączona z obchodami 10-lecie Koła TPL „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem - 24.05.2017r
    24 maja 2017 r. w Kinoteatrze w Zawadzkiem odbyła się kolejna Konferencja zorganizowana przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie. Konferencja inna niż zwykle, gdyż uświetniająca jubileusz 10-lecia działalności Koła TPL. Z tej okazji przybyli goście: Przedstawiciel RDLP w Katowicach Sławomir Forystka, Wicestarosta Strzelecki Janusz Żyłka, Burmistrzowie Zawadzkiego Mariusz Stachowski, Kolonowskiego Norbret Koston i Dobrodzienia – Róża Koźlik, Wójtowie Gmin Jemielnica Marcin Wycisło, Pawonkowa Henryk Swoboda i Wielowsi Ginter Skowronek, Przewodniczący RM w Zawadzkiem Stanisław Kiełek, w Jemielnicy Antoni Drzyzga. Na zaproszenie Nadleśniczego Grzegorza Furmańskiego oraz Marii Andrzejewskiej – Prezes Koła przybyli również przedstawiciele lokalnych organizacji, dyrektorzy i delegacje nauczycieli z uczniami wszystkich placówek oświatowych z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie oraz członkowie Koła.

    O genezie powstania Koła TPL i jego historii, opowiedziała Prezes Maria Andrzejewska, która również zaprezentowała działania podejmowane na rzecz lokalnej społeczności: rajdy piesze i rowerowe, konkursy fotograficzne, plastyczne, literackie i recytatorskie, warsztaty edukacyjne oraz impreza biegowa - Cross „W pogoni za bobrem".

    Tematem Konferencji były „Zasoby naturalne, klimat i warunki geologiczne dorzecza środkowej Małej Panwi". Temat nieprzypadkowy, gdyż głównymi prelegentami byli członkowie Koła, a jednocześnie osoby na co dzień zajmujące się tymi zagadnieniami: Pan dr Arkadiusz Baron – znany historyk oraz prof. dr hab. Joachim Szulc – Profesor Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli o zmianach kulturowych w dziejach i wpływie zasobów naturalnych na obecny kształt regionu Doliny Małej Panwi oraz zapoznali uczestników z rysem geologicznym naszych terenów.

    Jak na Jubileusz przystało nie zabrakło podziękowań dla samorządów i instytucji wspierających działania Koła TPL oraz dla najaktywniejszych członków Towarzystwa. Nie obyło się również bez podziękowań ze strony szkół i przedszkoli , które korzystają z bogatej oferty Koła. Działania Koła natomiast docenione zostały również przez wszystkie lokalne samorządy na terenie których położone jest Nadleśnictwo Zawadzkie.

    Spotkanie uświetnił koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Waltornia oraz występy młodych artystów, laureatów konkursów organizowanych przez Koło TPL i Nadleśnictwo Zawadzkie. Pięknie recytowali Martyna Skorzycka z PP nr2, Lena Rózga z PP nr 3, Natalia Stranc PSP Zawadzkie, Patryk Wiertel z PG nr1 Martina Sowa LO w Zawadzkiem oraz śpiewała Natalia Stranc PSP Zawadzkie.

    Z naszej szkoły w uroczystości uczestniczyli członkowie TPL : p. Dyrektor Beata Brzezińska, Jolanta Zajączkowska, Danuta Bartosik, Marzena Jaskólska, Małgorzata Żuchowska, Małgorzata Rabicka oraz delegacja uczniów. Konferencja była dobrą formą doskonalenia w zakresie edukacji przyrodniczo-ekologicznej. W konferencji uczestniczyło ponad 130 osób

 

7. Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej - 7.06.2016r.
Organizowany przez Nadleśnictwo Zawadzkie. Nasza szkołę reprezentował zespół 2b pod opieką p. Jadwigi Salachna i w kategorii indywidualnej Natalia Stranc z 4a, która zajęła I miejsce zdobywając „Wilgę”.

 

8.Koło ornitologiczne w PSP Zawadzkie pod kierunkiem Małgorzaty Żuchowskiej.
Działa od 1.09.2015, liczy 12 uczestników kl. III. Zajęcia odbywają się systematycznie w czwartki na 7 godzinie lekcyjnej. Koło zajęło II miejsce w konkursie fotograficznym „Runo leśne w Nadleśnictwie Zawadzkie”

9. W szkole w świetlicy prowadzone są szkolnej zbiórki makulatury, baterii.

 

Opracowanie: Maria Andrzejewska

(ROK SZKOLNY 2016/2017)

 

KRONIKARZ: Marzena Jaskólska

Motto:

"ZABAWA JEST NAUKĄ, NAUKA JEST ZABAWĄ. IM WIĘCEJ ZABAWY, TYM WIĘCEJ NAUKI"

                                                                                                                             Glenn Doman


ŻYCZYMY SOBIE I INNYM JAK NAJLEPSZYCH OCEN ORAZ WIELU MILE I POŻYTECZNIE SPĘDZONYCH CHWIL NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ.

JAK CO ROKU BĘDZIEMY BAWIĆ SIĘ I UCZYĆ W GRONIE KOLEGÓW I KOLEŻANEK POD OKIEM WYCHOWAWCÓW. ZAJĘCIA ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W SALI NR 6 ORAZ W SALI NR 1.

DO NASZYCH ULUBIONYCH ZAJĘĆ NALEŻĄ: KONSTRUKCJE Z KLOCKÓW, GRY PLANSZOWE, RYSOWANIE, GRY STOLIKOWE I TOWARZYSKIE A NADE WSZYSTKO ZABAWY NA DYWANIE. CHĘTNIE ODRABIAMY RÓWNIEŻ ZADANIA DOMOWE KORZYSTAJĄC Z POMOCY I WSPARCIA WYCHOWAWCY.

 

 


LUBIMY CZYTAĆ, LUBIMY TEŻ SŁUCHAĆ CZYTANEGO TEKSTU.
MOŻEMY SWOBODNIE KORZYSTAĆ ZE ZBIORÓW ŚWIETLICOWEJ BIBLIOTECZKI. CHĘTNIE SŁUCHAMY CZYTANEGO W TYM ROKU PRZEZ PANIĄ MARZENĘ JASKÓLSKĄ DRUGIEGO TOMU KSIĄŻKI BEATY KOŁODZIEJ PT. "SOLILANDIA, WYPRAWA DO KRYSZTAŁOWEJ GROTY".

 

 


PODCZAS POBYTU NA ŚWIETLICY POZNAJEMY I UTRWALAMY ZASADY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA A W SZCZEGÓLNOŚCI ODŻYWIANIA.

NA ZDROWY STYL ŻYCIA, POZA ODŻYWIANIEM, SKŁADA SIĘ AKTYWNOŚĆ RUCHOWA. DBAJĄC O NASZ ROZWÓJ FIZYCZNY A TAKŻE DOTLENIANIE NASZYCH SZARYCH KOMÓREK CZĘSTO SPĘDZAMY CZAS W PARKU SZKOLNYM SZCZEGÓLNIE, ŻE JESIENNA POGODA SPRZYJA TAKIM WYJŚCIOM.

PRZEBYWAJĄC W PARKU SZKOLNYM CHĘTNIE WŁĄCZAMY SIĘ W PRACE PORZĄDKOWE, POMAGAJĄC PANU KONSERWATOROWI ROMANOWI SŁAWSKIEMU W SPRZĄTANIU LIŚCI.

 

 

 


PODZIELENI NA DWIE GRUPY ROZWIĄZYWALIŚMY ZAGADKI. PODCZAS ZADANIA NALEŻAŁO WYKAZAĆ SIĘ NIE TYLKO WIEDZĄ ALE I UMIEJĘTNOŚCIĄ WSPÓŁPRACY. PORADZILIŚMY SOBIE BARDZO DOBRZE A NAGRODĄ ZA WYKONANIE ZADANIA, POZA SATYSFAKCJĄ OCZYWIŚCIE, BYŁY SŁODYCZE.

 


POZNALIŚMY POCHODZENIE ZWYCZAJU, PRZYSŁOWIA ZWIĄZANE Z ANDRZEJKAMI A PÓŹNIEJ PRZESZLIŚMY DO WRÓŻB. OCZYWIŚCIE Z PRZYMRUŻENIEM OKA WIEDZĄC, ŻE TO TYLKO ZABAWA POTRAKTOWALIŚMY WRÓŻBY MÓWIĄCE O IMIENIU NASZEJ PRZYSZŁEJ ŻONY (MĘŻA) CZY ZAWODZIE JAKI KIEDYŚ BĘDZIEMY WYKONYWAĆ. ZABAWĘ ZAKOŃCZYŁ SŁODKI POCZĘSTUNEK.

 

 


WYSŁUCHALIŚMY OPOWIADANIA PT. "CZY ŚWIĘTY MIKOŁAJ JEST NA ŚWIECIE?" A NASTĘPNIE PRZYSTĄPILIŚMY DO WYKONANIA ZADAŃ JAKIE ZOSTAWIŁ DLA NAS ŚW. MIKOŁAJ. NALEŻAŁO WYKAZAĆ SIĘ WIEDZĄ ORAZ SPRAWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ. W PREZENCIE OTRZYMALIŚMY KOLOROWANKI Z ŁAMIGŁÓWKAMI.

 

 

 


PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA WYKONYWALIŚMY ŚWIĄTECZNE DEKORACJE I OZDOBY NA CHOINKĘ. ROZMAWIALIŚMY O DAWNYCH I OBECNYCH ZWYCZAJACH ŚWIĄTECZNYCH. A KIEDY W NASZEJ ŚWIETLICY ZAGOŚCIŁA JUŻ ŚWIĄTECZNA ATMOSFERA Z RADOŚCIĄ ŚPIEWALIŚMY KOLĘDY. SPOTKANIE ZAKOŃCZYŁ SŁODKI POCZĘSTUNEK.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

 

 


NA POCZĄTKU ZAPOZNALIŚMY SIĘ Z POCHODZENIEM KARNAWAŁU I ZWYCZAJAMI Z NIM ZWIĄZANYMI. NASTĘPNIE MIAŁY MIEJSCE NASZE INDYWIDUALNE WYSTĘPY TANECZNE. DZIEWCZYNKI WYKONAŁY TANIEC ZE WSTĄŻKĄ A CHŁOPCY ZAPREZENTOWALI TANIEC Z BALONEM. WSZYSCY ZASŁUŻYLI NA OKLASKI A NA KONIEC NA SŁODKI POCZĘSTUNEK.

 

 

 


PODCZAS WSPÓLNEGO WYJŚCIA Z UCZNIAMI UCZĘSZCZAJĄCYMI NA ZAJĘCIA KOŁA ORNITOLOGICZNEGO PROWADZONEGO PRZEZ PANIĄ MAŁGORZATĘ ŻUCHOWSKĄ OBSERWOWALIŚMY PTAKI W PRZYSZKOLNYM KARMNIKU. MŁODZI ORNITOLODZY OPOWIEDZIELI NAM O ZIMOWYCH ZWYCZAJACH PTAKÓW ORAZ PODALI NAZWY TYCH, KTÓRE KORZYSTAŁY Z PRZYSZKOLNEJ JADŁODAJNI. KAŻDY Z NAS MÓGŁ SYPNĄĆ PTAKOM PRZYNIESIONĄ KARMĘ. PO POUCZAJĄCEJ PRELEKCJI SKORZYSTALIŚMY Z OBFICIE LEŻĄCEGO ŚNIEGU LEPIĄC WSPÓLNIE BAŁWANA.
DZIĘKUJEMY PANI MAŁGOSI I CZŁONKOM KOŁA ORNITOLOGICZNEGO ZA POUCZAJĄCĄ LEKCJĘ TROSKI O LOS ZWIERZĄT ZIMĄ.

 

 

 


ZGODNIE ZE ŚWIETLICOWĄ TRADYCJĄ, Z OKAZJI DNIA KOBIET, CHŁOPCY (W TYM ROKU BYLI TO MICHAŁ, ALEKSY I KAJETAN Z KL. IIIB) ZŁOŻYLI ŻYCZENIA I WRĘCZYLI RĘCZNIE WYKONANE UPOMINKI PRACUJĄCYM W NASZEJ SZKOLE PANIOM.

 


PODCZAS ZAJĘĆ POZNALIŚMY BLIŻEJ POSTACI SŁAWNYCH POLEK Z RÓŻNYCH EPOK. NASTĘPNIE ROZEGRALIŚMY W ZESPOŁACH MECZ PIŁKI BALONOWEJ (ALEŻ BYŁY EMOCJE!). NA KONIEC WSZYSCY OTRZYMALIŚMY UPOMINKI (NAKLEJKI).

 

 

 


Z PRZYSTROJONEJ W ŚWIĄTECZNE DEKORACJE ŚWIETLICY PRZESYŁAMY WSZYSTKIM ŻYCZENIA WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

 


ACH, TA WIOSNA... JEST TAK PIĘKNIE, ŻE CHCIAŁOBY SIĘ PRZEBYWAĆ CAŁY CZAS NA DWORZE. DLATEGO TEŻ CZĘSTO BAWIMY SIĘ W PARKU SZKOLNYM.

 

 

 


A JAK WIOSNA TO I WIOSENNE PORZĄDKI. CHĘTNIE PORZĄDKUJEMY WIĘC NASZE SZKOLNE PODWÓRKO.

 

 

 


DO NASZYCH ULUBIONYCH ZAJĘĆ NA ŚWIETLICY NALEŻĄ RÓŻNEGO RODZAJU KONKURSY ROZWIJAJĄCE I SPRAWDZAJĄCE ZARÓWNO SPRAWNOŚĆ RUCHOWĄ JAK I INTELEKTUALNĄ. PODCZAS KONKURSÓW MOŻEMY WYKAZAĆ SIĘ SWOIMI TALENTAMI A TAKŻE DOSKONALIĆ PRACĘ INDYWIDUALNĄ ORAZ ZESPOŁOWĄ. ZA UDZIAŁ W KONKURSACH, BEZ WZGLĘDU NA ZAJĘTE MIEJSCE, NAGRADZANI SĄ WSZYSCY UCZESTNICY.

 

 

 


A KIEDY NA ŚWIETLICY JEST CICHO I SPOKOJNIE DOBRZE SOBIE POCZYTAĆ...

 

 

 


DO NASZYCH ULUBIONYCH ZAJĘĆ NA ŚWIETLICY NALEŻY WYKONYWANIE PRAC PLASTYCZNYCH (RYSOWANIE, KOLOROWANIE, WYCINANIE, LEPIENIE Z PLASTELINY ITP.).
SZYBKO ZAPEŁNIA SIĘ "GALERIA NASZYCH PRAC" STANOWIĄC JEDNOCZEŚNIE EFEKTOWNĄ DEKORACJĘ SALI. A WSTĘP DO GALERII NIC NIE KOSZTUJE JEST WIĘC WIELU OGLĄDAJĄCYCH.

 

 

 


SPĘDZILIŚMY MIŁO CZAS NA ZABAWIE Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ W PARKU SZKOLNYM. BYŁO CHOWANIE SIĘ I PRZEBIEGANIE POD CHUSTĄ, ŁAPANIE I CELOWANIE PIŁECZKĄ DO OTWORU NA ŚRODKU CHUSTY A TAKŻE WYGLĄDANIE PRZEZ TEN OTWÓR. WSZYSTKIE ZABAWY WYMAGAŁY WSPÓŁPRACY I DBAŁOŚCI O BEZPIECZEŃSTWO. PO ZAJĘCIACH POCZĘSTOWALIŚMY SIĘ SŁODYCZAMI.

 

 

 


NA ŚWIETLICY PRZEBYWAJĄ CHĘTNIE RÓWNIEŻ UCZNIOWIE KLAS STARSZYCH, SPĘDZAJĄC CZAS WOLNY NA NAUCE I ZABAWIE.

 

 

 


ŻYCZYMY WSZYSTKIM WSPANIAŁEGO LETNIEGO WYPOCZYNKU, DUŻO SŁOŃCA I CIEKAWYCH POMYSŁÓW NA ZABAWĘ. MOŻE JEDNYM Z NICH BĘDZIE AKTYWNOŚĆ RUCHOWA A MOŻE WYLEGIWANIE SIĘ Z KSIĄŻKĄ NA KOCU? DO ZOBACZENIA PO WAKACJACH.

 

 

 

 

Motto:

"Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki."

Glenn Doman
(amerykański fizjoterapeuta)

 

    Słowa te najlepiej charakteryzują pracę wychowawców w świetlicy szkolnej, gdzie uczniowie nabywają i utrwalają wiedzę i umiejętności właśnie poprzez zabawę. Podczas zajęć dowolnych, kiedy to uczniowie spędzają czas w wybrany przez siebie sposób, jak również podczas zajęć zorganizowanych prowadzonych przez wychowawców z grupą świetlicową, dzieci rozwijają tak zwaną inteligencję emocjonalną. Uczą się współpracy, rozładowywania emocji, dzielenia z innymi, kulturalnego wyrażania własnego zdania, osiągania kompromisu, skupiania uwagi, szanowania dobra wspólnego, właściwego zagospodarowania czasu wolnego, niwelowania hałasu, przestrzegania zasad kultury i dobrego wychowania, czynności samoobsługowych, przestrzegania zasad pobytu w świetlicy. Wchodząc w częste relacje interpersonalne wzmacniają poczucie własnej wartości ucząc się odróżniania zachowań właściwych od niewłaściwych. Wychowawcy realizują stojące przed świetlicą zadania, do których należą w szczególności: zachęcanie do odrabiania zadań domowych oraz udzielanie pomocy w nauce, organizowanie zabaw i gier rozwijających sprawność ruchową i umysłową, organizowanie zajęć pod kątem zainteresowań uczniów, kształtowanie nawyków kultury życia codziennego, kształtowanie nawyków związanych z dbałością o zdrowie, rozwijanie samodzielności i społecznej aktywności, współpraca z rodzicami (opiekunami) i nauczycielami (wychowawcami) uczniów uczęszczających do świetlicy. Uczniowie biorą udział w zajęciach o tematyce dotyczącej bezpieczeństwa, ekologii, pór roku, zdrowia, hobby, dobrego wychowania, relacji koleżeńskich, świąt i uroczystości, zwyczajów i obrzędów. Formy zajęć są różnorodne: czytelnicze, teatralne, plastyczne, techniczne, sportowe, gry i zabawy. Zajęcia odbywają się zarówno w salach świetlicowych jak i w parku szkolnym. Uczniowie uczestniczą w integracyjnych imprezach świetlicowych: zabawa z okazji Dnia Chłopaka, zabawa andrzejkowa, zabawa mikołajkowa, spotkanie wigilijne, zabawa karnawałowa. Świetlica włącza się w ogólnopolską akcję: "Cała Polska czyta dzieciom". Dzieci czytają samodzielnie korzystając ze świetlicowej biblioteczki a także słuchają czytanych przez nauczyciela na głos tekstów m.in. książki Beaty Kołodziej pt. "Solilandia, Wyprawa do Kryształowej Groty". W celu uatrakcyjnienia zajęć świetlica współpracuje z biblioteką szkolną oraz ze szkolnym Kołem Ornitologicznym. Wychowankowie chętnie uczestniczą w różnorodnych konkursach z nagrodami, w których bez względu na zajęte miejsce nagradzani są wszyscy uczestnicy. Dużą popularnością cieszą się również wszelkie zajęcia ruchowe. Uczniowie mają swoje ulubione zajęcia na świetlicy, do których (zgodnie z przeprowadzoną ostatnio ankietą) należą: zabawy na dywanie, konstrukcje z klocków, gry planszowe, rysowanie, gry stolikowe i towarzyskie oraz odrabianie zadań domowych. W rankingu ulubionych zajęć zdecydowanie prowadzą zabawy na dywanie kojarzące się dzieciom z relaksem i dowolnością w wyborze zabaw w gronie kolegów i koleżanek. I taka też jest podstawowa funkcja świetlicy, opiekuńczo – wychowawcza a zadaniem wychowawców jest rozwijanie u uczniów umiejętności społecznych oraz przekazywanie treści dydaktycznych w formie najbardziej przystępnej, czyli w formie zabawy.

Marzena Jaskólska
(nauczyciel – wychowawca świetlicy)


 

 

 

 

1. Kontynuacja wdrażania DOBREJ PRAKTYKI mającej na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów.

Realizacja: Katarzyna Sztęborowska.

 

    „Rozwijanie uzdolnień matematycznych uczniów jest szczególnie istotne w pierwszych latach nauki szkolnej. W tym czasie dzieci ujawniają i rozwijają cechy umysłu świadczące o ich uzdolnieniach. Z wieloletniej praktyki nauczycielskiej, na podstawie obserwacji i diagnozy uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej, wiem, iż w każdej klasie jest spora grupa dzieci przejawiających zainteresowania i uzdolnienia matematyczne. Aby nie zaprzepaścić szansy rozwoju uczniów, wychodząc naprzeciw ich potrzebom, od wielu już lat organizuję dla nich zajęcia koła matematycznego oraz szkolne i gminne konkursy matematyczne dla kl. I – III. Przystępujemy także do powiatowej olimpiady matematycznej oraz międzynarodowego konkursu KANGUR MATEMATYCZNY.

    W zajęciach koła matematycznego (rozwijających zainteresowania i uzdolnienia matematyczne uczniów) uczestniczą uczniowie klas I – III PSP w Zawadzkiem.

   DP ma wpływ na rozwój dzieci, przyczynia się do kształtowania takich cech charakteru jak: samodzielność, kreatywność, systematyczność, dokładność, wytrwałość w pokonywaniu trudności. Uczniowie uczestnicząc w zajęciach grupowych, uczą się współpracy i współdziałania w zespole, systematycznej pracy, integrują się ze sobą. Mają możliwość aktywnie i z pożytkiem dla siebie spędzić czas pozalekcyjny. Uczestnicząc w konkursach, uczą się zasad zdrowej rywalizacji, mają możliwość sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności, odczuć przyjemność z sukcesu swojego, czy kolegi."

Katarzyna Sztęborowska

(„Kuratorium Oświaty w Opolu Przykład Dobrej Praktyki″)

DP opisana została na stronie Kuratorium Oświaty w Opolu:

http://strona.kuratorium.opole.pl/dobre_praktyki/psp_zawadzkie/dp_2_psp_zawadzkie.pdf

 


 2. Kontynuacja programu Dyktando Gminne pod hasłem „Mistrz Ortografii Gminy Zawadzkie”.

Organizacją zajmują się od wielu lat pani Jadwiga Salachna i pan Bogusław Salachna.

 


3. Kontynuacja programu „Klasa o profilu teatralnym w edukacji wczesnoszkolnej – Jestem widzem i aktorem”

Kontynuacja DOBREJ PRAKTYKI „Jestem widzem i aktorem - dziecięca zabawa w teatr.”

 Autorką i realizatorką DP i programu jest pani Grażyna Machelska. Program realizowany jest od kilku lat. Tym razem zaplanowany jest na lata szkolne 2019 - 2022, w klasie pani Grażyny - obecnie 1b.

 

„Głównymi celami DOBREJ PRAKTYKI są: pobudzanie i rozwijanie zainteresowań teatrem, rozwijanie indywidualnych zdolności, zainteresowań oraz twórczej aktywności, umożliwienie prezentacji własnych dokonań, rozwijanie umiejętności pracy w zespole, przygotowanie doświadomego odbioru sztuki teatralnej. W ramach kontynuacji DOBREJ PRAKTYKI realizowany jest program rozwijający zainteresowania teatralne uczniów.”

Grażyna Machelska

Opis na stronie Kuratorium Oświaty w Opolu:

http://www.kuratorium.opole.pl/dobre_praktyki/psp_zawadzkie/dp_psp_zawadzkie.pdf

 


4. Kontynuacja wdrażania DOBREJ PRAKTYKI „Starsi i młodsi razem w zabawie i nauce”

Autorkami są nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej naszej szkoły – Grażyna Machelska i Grażyna Winkler oraz nauczycielka ZSZ w Zawadzkiem – Agnieszka Miksa. Współpraca między szkołami trwa już ponad 10 lat.

Program został zaplanowany na kolejne lata szkolne 2019-2022 do realizacji w klasach obecnie 1b i 3a.

 

    „Wielkim problemem dla dzieci jest poprawne trzymanie narzędzia piszącego czy korzystanie z nożyczek. Mało rozwinięta sprawność manualna odzwierciedla się w niskim poziomie grafomotoryki dzieci. Uczniowie mają problem z poprawnym odtwarzaniem kształtów, znaków literopodobnych oraz samych liter. [...] Z wielką radością za to dzieci przyjmowały i wykonywały dodatkowe zadania plastyczno - techniczne, które nauczycielka wplatała w zajęcia w celu doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. [...] Jedną z mam dziecka uczącego się [wtedy] w klasie pani Machelskiej była Pani Agnieszka Miksa, która z zamiłowania wykonuje przepiękne, misterne prace plastyczno-techniczne. Będąc nauczycielem w ZSZ w Zawadzkiem, pełniła w swojej szkole jednocześnie funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Nauczycielki: Grażyna Machelska, Grażyna Winkler oraz Agnieszka Miksa, postanowiły nawiązać współpracę pomiędzy szkołami, która miałaby na celu pomóc w rozwiązaniu opisanego problemu.

    Systematycznie kilka razy w roku grupa uczniów z ZSZ w Zawadzkiem pod opieką Agnieszki Miksy odbywa w PSP w Zawadzkiem zajęcia plastyczno-techniczne z uczniami klas I-III. Najczęściej odbywają się one w okresach świątecznych (Boże Narodzenie, Wielkanoc), z okazji Dnia Chłopca, Dnia Kobiet, Dnia Matki i Walentynek. [...] Głównym instruktorem w trakcie prac jest Pani Agnieszka Miksa.

    Uczniowie z „podstawówki” z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkania z Panią Agnieszką i starszymi kolegami. Dzięki wspólnym zajęciom rozwinęło się u nich poczucie odpowiedzialności i umiejętnego planowania pracy (wcześniejsze gromadzenie potrzebnych do zajęć materiałów i narzędzi), sprawna praca w grupie, umiejętność cierpliwego oczekiwania (np. na pomoc), a jednocześnie samodzielne podejmowanie prób. Dzieci nauczyły się pomagać sobie wzajemnie i współpracować z konkretną osobą. Uczniowie stali się sprawniejsi manualnie.″

 Grażyna Machelska i Grażyna Winkler

(„Kuratorium Oświaty w Opolu Przykład Dobrej Praktyki″)

 DP opisana została na stronie Kuratorium Oświaty w Opolu:

http://strona.kuratorium.opole.pl/dobre_praktyki/psp_zawadzkie/dp_3_psp_zawadzkie.pdf

 


5. Program działan edukacyjnych i wychowawczych przeznaczony do realizacji w edukacji wczesnoszkolnej Znam swój region.

Program zaplanowany na lata szkolne 2017 - 2020. W obecnym roku szkolnym realizowany przez panie Grażynę Winkler, Bożenę Matusiak.

 


6. Realizacja programu z zakresu edukacji przyrodniczej „Mały przyjaciel przyrody”

    Program ten został opracowany przez Grażynę Machelską - nauczyciela dyplomowanego Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem oraz mgr inż. Agnieszkę Jamrozik - Specjalistę Służby Leśnej PGL LP Nadleśnictwa Zawadzkie.

    Zaplanowany jest na kolejne już lata, tym razem - 2019 - 2022; do realizacji w klasie, której pani Grażyna Machelska jest wychowawczynią, obecnie 1b.

 

    „Kształcenie zintegrowane to takie „działanie pedagogiczne, którego celem jest stworzenie warunków edukacyjnych zapewniających każdemu dziecku możliwości optymalnego rozwoju.” Terenem zdobywania wiedzy może być nie tylko szkoła, ale szeroko rozumiane środowisko społeczno - przyrodnicze. W podstawie programowej edukacja przyrodnicza jest postrzegana jako obszar priorytetowy w edukacji wczesnoszkolnej. W uwagach do zalecanych warunków i sposobów realizacji edukacji przyrodniczej znajduje się wskazanie, że wiedza przyrodnicza kształtowana jest zarówno w szkole, jak i w naturalnym środowisku poza szkołą.

    Głównymi celami programu jest rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i potrzeby bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz nabywanie przez dzieci wiedzy przyrodniczej. Program uwzględnia różnorodne działania o charakterze przyrodniczym z wykorzystaniem aktywności własnej dzieci."

Grażyna Machelska

 

Informacje na temat realizacji - w module PRZYRODA/EKOLOGIA

 


7. Realizacja programu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej dla kl. I – III „Mały ratownik”

Program realizowany jest w tym roku szkolnym przez panie Małgorzatę Żuchowską i Grażynę Winkler. Jest kontynuacją z poprzednich lat szkolnych, gdy koordynatorkami były M. Żuchowska i K. Sztęborowska. Dobra praktyka pt. „Pierwsza pomoc w klasach I - III” została przed paru laty opisana na stronie Kuratorium Oświaty w Opolu:

http://strona.kuratorium.opole.pl/dobre_praktyki/psp_zawadzkie/dp_4_psp_zawadzkie.pdf

oraz prezentacja:

http://strona.kuratorium.opole.pl/dobre_praktyki/psp_zawadzkie/dp_4_psp_zawadzkie_prezentacja.pdf

 

    „Jednym z zadań szkoły jest edukacja prozdrowotna i prospołeczna. Kształtowanie właściwych zachowań, postaw społecznych winno być realizowane już od najmłodszych lat szkolnych. Życie ludzkie jest wartością nadrzędną, toteż edukowanie dzieci z zakresu pierwszej pomocy wydaje się sprawą bezdyskusyjną. Dowodem na to są medialne doniesienia o dzieciach – bohaterach, które na czas wzywały odpowiednie służby ratownicze w sytuacjach zagrażających życiu. Wykorzystując dziecięcą ciekawość i spontaniczność oraz chęć nabywania nowych wiadomości i umiejętności, które w toku dalszej nauki będą utrwalane i rozszerzane, od kilku lat organizujemy dla uczniów cykl zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej.

    Dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach organizowanych cyklicznie w każdej klasie. Rozumieją, że uczą się rzeczy ważnych, które mogą być przydatne zawsze gdziekolwiek się znajdą. Rozumieją, że moralnym obowiązkiem każdego człowieka jest niesienie pomocy potrzebującym.

    Założone cele i zadania są realizowane z kolejnymi rocznikami uczniów.”

Małgorzata Żuchowska i Katarzyna Sztęborowska

(„Kuratorium Oświaty w Opolu Przykład Dobrej Praktyki″)

 


8. DOBRA PRAKTYKA - Rejonowy konkurs recytatorski „Las w poezji”

Opis DOBREJ PRAKTYKI - na stronie Kuratorium w Opolu:

http://kuratoriumopole.kylos.pl/kuratorium.opole.pl/dobre_praktyki/psp_zawadzkie/dp_1_psp_zawadzkie.pdf

 


9. Kontynuacja programu teatralnego „Maska”

Kolejny rok realizacji programu - autorką i koordynatorkami są panie Małgorzata Rabicka i Katarzyna Sztęborowska.

 


10. Program czytelniczy „Cała szkoła czyta dzieciom” – koordynuje biblioteka szkolna

- współorganizacja „Narodowego czytania",

- „Zaczarowany świat książek” w kl. 1b i 3a,

- „Poczytaj Bratkowi” w kl. 2b i 3b

- Współorganizacja „Narodowego czytania”

 

Odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych elementów programu są w tym roku szkolnym: Małgorzata Rabicka, Dorota Malik, Joanna Lońska, Grażyna Machelska, Grażyna Winkler, Bożena Matusiak, Ewa Machnik, Bogusław Salachna, Jadwiga Salachna

˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜

„Zaczarowany świat książek”.   

Program działań propagujących czytelnictwo „Zaczarowany świat książek” opracowany na kolejne już lata 2019-2022 przez nauczycielki: Grażynę Machelską, Grażynę Winkler; w obecnym roku szkolnym - w klasach 1b i 3a.


    Pierwsza klasa szkoły podstawowej to etap przejściowy między wiekiem przedszkolnym a szkolnym. Okres ten niesie ze sobą wiele nowych zadań rozwojowych.

    W młodszym wieku szkolnym następuje znaczny rozwój procesów poznawczych. Podstawowe znaczenie dla rozwoju procesów poznawczych dziecka ma uwaga. Dzięki uwadze możliwe jest zarówno uzyskanie potrzebnych informacji, jak ich przetworzenie oraz zapamiętanie. Następuje też dalszy rozwój pamięci. Pamięć, do tej pory raczej mechaniczna, zaczyna się przekształcać w pamięć w coraz większym stopniu logiczną. Dzieci szkolne coraz częściej starają się zrozumieć treść, dokonują jej samodzielnej analizy. Jednym z najważniejszych osiągnięć tego okresu jest pojawienia się myślenia logicznego, pozwalającego na przeprowadzenie wnioskowania o charakterze przyczynowo-skutkowym. Dzięki temu dziecko jest w stanie trafnie wyjaśniać wiele zjawisk oraz przewidywać następstwo zdarzeń. Pozwala mu na to rozwiązywanie różnych problemów natury umysłowej i praktycznej i odnajdywanie się w różnych sytuacjach społecznych.

    Doskonałym sposobem wspierającym rozwój opisanych wyżej wartości jest czytanie, a w przypadku dzieci jeszcze samodzielnie nie potrafiących czytać - słuchanie czytanych im treści. Czytanie rozwija wszystkie opisane procesy poznawcze, wspomaga nabywanie wiedzy o świecie, uczy odnajdowania się w różnych sytuacjach życiowych. Cenne jest, gdy w świat książek wprowadzają dzieci nie tylko dorośli, ale także rówieśnicy. Takie jest główne założenie prezentowanego programu."

Grażyna Machelska

 


11. Przeprowadzenie akcji „Słodkie serce”

Koordynacja: pani Małgorzata Rabicka oraz Samorząd Uczniowski i grupy wiekowe.

 


12. Program „Trzymaj formę”

Realizacja: panie Barbara Michael – Konarska i Marzena Jaskólska.

 


13. Program OSPR w klasach trzecich i szóstych

Realizacja: pan Łukasz Morzyk.

 


14. Kontynuacja Programu profilaktyki agresji i przemocy dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej „Przeciwko agresji”

Program realizowany jest na zajęciach wychowania do życia w rodzinie przez panią Izabelę Riedel - Nożownik.

 


15. Realizacja projektu „Sztuczna inteligencja I”. Programowanie w szkołach opolskiego NUTS 3

Realizacja: panie Jadwiga Salachna i Bożena Matusiak

 


16. Realizacja projektu edukacyjnego – Święto Tabliczki Mnożenia

 Koordynator: pani Bożena Nawrot

 


17. Kontynuacja programu „Nie pal przy mnie, proszę!”

Realizacja: pani Małgorzata Żuchowska oraz pielęgniarka szkolna

 


 18. Realizacja projektu edukacyjnego – Święto Liczby Π (Pi)

 Koordynator: pani Bożena Nawrot

 


19. Realizacja Programu Szkolnego Klubu Wolontariatu

Koordynator: pani Barbara Dylong

 


20. Realizacja programu profilaktycznego promocji zdrowia „Żyj zdrowo"

Realizacja: panie J. Zajączkowska, I. Riedel - Nożownik

 


21. Realizacja programu profilaktyki, agresji i przemocy „Bezpieczna szkoła”

Realizacja: panie M. Jaskólska, B. Michael - Konarska

 


 

 

W I półroczu 2016/17 Koło TPL zrealizowało następujące zadania:

    1. Zarząd TPL „Dolina Małej Panwi” przy współpracy Nadleśnictwa Zawadzkie zorganizował (17.11.16r.) spotkanie wszystkich członków TPL, na którym między innymi przedstawiono sprawozdanie z działalności za rok 2015/16, zatwierdzono harmonogram pracy w latach 2016-2017. Szkołę reprezentowali Maria Andrzejewska – prezes TPL, Jolanta Zajączkowska – członek Zarządu TPL, Beata Brzezińska, Danuta Bartosik, Małgorzata Żuchowska – członkowie TPL.

    2. W sobotę 24.09.2016r. przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjnej Nadleśnictwa Zawadzkie odbył się IV Cross Doliny Małej Panwi „W pogoni za bobrem” organizowany przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Zawadzkiem oraz Nadleśnictwo Zawadzkie. W biegu wzięło udział ponad 200 zawodników, którzy rywalizowali na dystansach ok. 7,5 km i ok. 12,5 km.

    Imprezami towarzyszącymi w III Crossie „W pogoni za bobrem" były biegi na 100 m i 200 m, w których uczestniczyły też dzieci z naszej szkoły. Biegi te odbyły się przed rozpoczęciem biegu głównego w kategoriach: przedszkolaki, kl. I-III szkoły podstawowej i kl. IV-VI szkoły podstawowej. Miejsca w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

Przedszkolaki – chłopcy – bieg na 100 m:
I miejsce- Antek Ludwig, II miejsce – Szymek Szulc, III miejsce - Jan Mańczyk
Przedszkolaki – dziewczynki – bieg na 100 m:
I miejsce – Lilianna Bartkowiak, II miejsce – Kalina Sujka, III miejsce - Weronika Pachuta
Szkoły podstawowe kl. I-III – chłopcy – bieg na 100 m:
I miejsce – Wiktor Spiller, II miejsce – Bartek Glanc, III miejsce - Leon Strumiński
Szkoły podstawowe – kl. I-III – dziewczynki – bieg na 100 m:
I miejsce – Weronika Kurczyk, II miejsce – Zosia Mańczyk, III miejsce - Marysia Ludwig
Szkoły Podstawowe kl. IV-VI – chłopcy – bieg na 200 m:
I miejsce – Fabian Osak, II miejsce – Marian Kiwka , III miejsce- Mateusz Glanc
Szkoły Podstawowe – kl. IV-VI – dziewczynki – bieg na 200 m:
I miejsce – Wiktoria Skorupa, II miejsce – Dominika Klabis , III miejsce – Zosia Danielewic
   

    Organizację biegu wsparli m.in: Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich, Gmina Zawadzkie, Gmina Kolonowskie, Fundacja Górażdże „Aktywni w Regionie" i Zarząd Główny TPL. Pomogli wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem oraz harcerze z Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem.
    Najmłodszych przyciągało przygotowane przez leśników stoisko edukacyjne z zabawami i konkursami wiedzy o lesie. Impreza była fantastyczną zabawą dla dzieci i całych rodzin. W biegach uczestniczyło również wielu rodziców uczniów naszej szkoły.

    3. Odbyło się „Święto Drzewa” w Nadleśnictwie Zawadzkie - 12.10.2016r.
    W dniu 12.10.2016r. przedstawiciele uczniów z kl. 6c pod opieką Marii Andrzejewskiej oraz Dyrektor Beaty Brzezińskiej udali się do Letniej Leśnej Izby Edukacyjnej w Nadleśnictwie Zawadzkie na obchody „Święta Drzewa”. Oficjalną część uroczystości uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia”. Następnie Pan Nadleśniczy Grzegorz Furmański przybliżył gościom ideę programu „Święta Drzewa” – corocznej ogólnopolskiej kampanii, której patronuje Klub Gaja, a Nadleśnictwo uczestniczy w niej od wielu lat. Poinformował również o otrzymaniu przez Nadleśnictwo nagrody „Złote Drzewo” za konsekwentną i wieloletnią realizację programu Święto Drzewa oraz zapraszanie na obchody święta placówek oświatowych, samorządów, instytucji i osoby niepełnosprawne. Nadleśniczy zaprezentował krótką prelekcję nt. roli drzew w środowisku i życiu człowieka, a także przedstawił opis drzew dzika jabłoń i dereń przeznaczonych do posadzenia. Potem goście i uczniowie szkół przystąpili do sadzenia drzewek na terenie Parku im. Zasłużonych Leśników Nadleśnictwa Zawadzkie oraz przesadzenie dębu, który sadzili pielgrzymi ze Światowych Dni Młodzieży. Radą i pomocą podczas trudów sadzenia służyli pracownicy Nadleśnictwa. Reprezentanci naszej szkoły posadzili 5 drzewek.
    Do sadzenia dzikich jabłoni i dereni jadalnych leśnicy zaprosili uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu administracyjnego nadleśnictwa, przedstawicieli władz samorządowych z Wicestarostą Strzeleckim Januszem Żyłką, Burmistrzem Zawadzkiego Mariuszem Stachowskim, Przewodniczącym Rady Stanisławem Kiełkiem oraz z lokalnych organizacji i stowarzyszeń Prezesa Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Zawadzkiem, Prezesa Oddziału Zakładowego PTTK w Zawadzkiem, Prezesa LGD Kraina Dinozaurów Annę Golec.
    Na zakończenie uczestnicy skorzystali z posiłku turystycznego. Niestety pogoda w tym dniu nie dopisała – było chłodno i deszczowo.

    4. V Rajd Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie – 5.11.2016r.
    5 listopada 2016r. (w sobotę) po raz piąty odbył się Rajd Rowerowy Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie. Organizatorami byli Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie. Trasa V Rajdu Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa prowadziła do Leśniczówki „Krupski Młyn”. Rajd miał na celu: rozwijanie i propagowanie inicjatyw i działań na rzecz szerzenia wiedzy o lesie, poznanie historii i dziejów współczesnych Leśniczówki w Krupskim Młynie, promowanie polskich lasów i osiągnięć polskiego leśnictwa, rozwijanie turystyki leśnej i popularyzacja turystyki rowerowej, odkrywanie walorów jesieni w lasach Doliny Małej Panwi.
    W rajdzie uczestniczyło ponad 50 osób: członkowie TPL, członkowie PTTK, pracownicy Nadleśnictwa, miłośnicy turystyki leśnej i rowerowej, dzieci, młodzież i rodzice z PSP Zawadzkiem (z naszej szkoły 9 osób), ZSG w Kielczy, ZSS w Zawadzkiem.
    Rajd rozpoczął się zbiórką uczestników przy Centrum Informacji Turystycznej w Zawadzkiem. Trasa Zawadzkie – Krupski Młyn wiodła wzdłuż szlaków turystycznych rowerowych (szlakiem czarnym i zielonym) przez Żędowice i Kielczę do Leśniczówki w Krupskim Młynie. Długość trasy w obie strony to ok. 25 km. W tym dniu dopisała piękna słoneczna pogoda. Uczestnicy rajdu na trasie przejazdu podziwiali piękno lasów w jesiennych barwach. Na mecie przy leśniczówce „Krupski Młyn” rajdowiczów powitał leśniczy Zbigniew Suma, który wspólnie z p. Agnieszką Jamrozik zaprezentowali leśnictwo i historię leśniczówki. Uczestnicy podziwiali pięknie urządzony teren przy leśniczówce, skorzystali także z poczęstunku turystycznego. Kolejne rajdy szlakiem leśniczówek pozwalają bliżej poznać teren nadleśnictwa i trasy rowerowe.

    5. Koło TPL ogłosiło Konkurs fotograficzny „Runo leśne w Dolinie Małej Panwi”. Prace fotograficzne można składać do 30.05.2017r. (Regulamin przekazano dla wszystkich wychowawców i zainteresowanych nauczycieli celem rozpropagowania wśród dzieci i rodziców).

   6. Koło TPL ogłosiło IV edycję Konkursu plastyczno-literackiego „Z wizytą w Nadleśnictwie Zawadzkie". Regulamin opracowały J. Zajączkowska i M. Andrzejewska.
    Prace plastyczne, literackie lub plastyczno - literackie można składać do 30.05. 2017r. (Regulamin przekazano dla wszystkich wychowawców).
   

7. Trwają przygotowania organizacyjne do IX Konkursu Recytatorskiego „Las w poezji”, który odbędzie się 7.02.2017r. w Kinoteatrze w Zawadzkiem.


Opracowanie: Maria Andrzejewska

 

Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu

„Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem

 

TPL organizuje corocznie, we współpracy z Nadleśnictwem Zawadzkie, wiele imprez dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in.:

  • Cross Doliny Małej Panwi „W pogoni za bobrem”
  • „Święto Drzewa” w Nadleśnictwie Zawadzkie
  • Rajd Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie
  • konkursy fotograficzne
  • konkursy plastyczno - literackie
  • Konkurs Recytatorski „Las w poezji”
  • Przegląd Piosenki Leśno - Przyrodniczej
  • i inne

Działalność koła TPL w I półroczu roku szkolnego 2018/2019 - Kliknij TUTAJ

Działalność koła TPL w II półroczu roku szkolnego 2018/2019 - Kliknij TUTAJ

Działalność koła TPL w I półroczu roku szkolnego 2017/2018 - Kliknij TUTAJ

Działalność koła TPL w II półroczu roku szkolnego 2017/2018 - Kliknij TUTAJ

Działalność koła TPL w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 - Kliknij TUTAJ

Działalność koła TPL w II semestrze roku szkolnego 2016/2017 - Kliknij TUTAJ


Dostępne również:

Sprawozdania z poprzednich lat działalności Koła TPL dostępne są na poprzedniej stronie naszej szkoły - http://sp_zawadzkie.wodip.opole.pl/

 

Maria Andrzejewska

 

Informujemy, że od dnia 01.01.2021 r. odpłatność za obiady należy wpłacać do 20-go dnia każdego miesiąca tylko i wyłącznie przelewem na konto:

Bank Spółdzielczy w Zawadzkiem

Nr konta: 55890900062000000040530001

(w tytule przelewu należy wpisać „odpłatność za obiady” oraz podać imię i nazwisko dziecka)


Propozycje zabaw na przerwę świąteczną i ferie.

Źródło - "Bolek i Lolek - w co się bawić", Wydawnictwo - dragon.

 


Świetlica szkolna jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 6.50 – 15.30.


Zastosowanie procedur bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID – 19 w świetlicy szkolnej i stołówce: TUTAJ


Przypominamy rodzicom, że opłatę za obiady należy uiścić do 20-go dnia danego miesiąca.

Przypominamy również, że nieobecności ucznia na obiedzie należy zgłaszać telefonicznie w sekretariacie szkoły z jednodniowym wyprzedzeniem. Odliczenia uzyskuje się od następnego dnia po zgłoszeniu nieobecności. Obowiązek zgłaszania nieobecności dziecka na obiadach spoczywa na rodzicach. Jeśli rodzic nie dopełni tego obowiązku, nie będzie podstaw do odliczeń (Regulamin Stołówki Szkolnej).


Nasza szkoła realizuje „Program dla szkół” – Zasady zdrowego żywienia wprowadzony przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Program obejmuje uczniów klas I – V, którzy otrzymują mleko i jego przetwory. Celem programu jest promocja zdrowego odżywiania. Program zawiera materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz dla rodziców i dzieci. Zachęcamy do odwiedzania strony: http://www.programdlaszkol.org/ gdzie rodzice znajdą wskazówki, pomysły i porady dotyczące m.in. właściwego komponowania diety, wartości odżywczych produktów spożywczych, zasad zdrowego żywienia, zasad ograniczania marnowania żywności oraz przepisy na smaczne dania, które mogą przygotować wspólnie z dziećmi.


 

 


Propozycje gier i zabaw, umieszczane od marca doczerwca 2020r., które były do wykorzystania w domu w czasie pandemii: 

Najnowsze propozycje zabaw: TUTAJ


 Propozycje gier i zabaw - TUTAJ


Gra w kręgle – ustawiamy kilka np. pustych butelek plastikowych obok siebie z małymi odległościami i za pomocą jakieś piłeczki zbijamy z pewnej odległości i liczymy punkty.

Za każda zbitą butelkę dostajemy punkt, gramy 10 rund. Po każdej rundzie ustawiamy butelki na nowo.


Wycinamy z bloku kółeczka (wielkości stopy)

Układamy ścieżkę i wykonujemy ćwiczenia:

a) skaczemy obunóż (z kółka na kółko)

b) skaczemy jednonóż (również z kółka na kółko)

c) wykonujemy pajacyki (rozkrok obok kółka, złączenie nóg na kole)

Zabieramy dwa kółka i kładziemy je przed sobą. Wchodzimy na drugie i zabieramy te z tyłu po czym kładziemy je przed sobą i na nie wchodzimy i tak cały czas. Można zrobić wyścig, kto pierwszy dotrze do wyznaczonego punktu sposobem wyżej opisanym.


Taniec jest dobry na wszystko:

Kaczuszki - https://www.youtube.com/watch?v=zW1_ANe0l94&list=RDlFWysdCgVNg&index=20

Makarena - https://www.youtube.com/watch?v=i1im74-XgYA&list=RDlFWysdCgVNg&index=14

Chocolate – https://www.youtube.com/watch?v=lFWysdCgVNg&list=RDlFWysdCgVNg&index=1

Minions - https://www.youtube.com/watch?v=FP0wgVhUC9w&list=RDlFWysdCgVNg&index=2


 

https://rysopisy.eduzabawy.com/gry-i-zabawy/


 

 

KALENDARZ

w tym:

Dodatkowe dni wolne od zajęć edukacyjnych:

2.11.2020r. (poniedziałek) - Dzień zaduszny

12,13 listopada 2020r. (czwartek, piątek) 2020r.

25-27.05.2021r . - Egzamin ósmoklasisty

4.06.2021r. - piątek po Bożym Ciele

W dni wolne od zajęć edukacyjnych świetlica jest czynna od godz. 6.50 do 15.30.